Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 27-01-14, 20:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τεσπα,αυτη ειναι η γνωμη μου.
Με την οποία, εγώ προσωπικά συμφωνώ 1000%

Θα θυμίσω τα παρακάτω
A http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
Aquarium Size

An aquarium with base measurements of 45 ∗ 30 cm or equivalent is large enough for a single male or pair. SF does not support the practice of keeping this species in tiny aquaria or small jars .

================================================== ================================================== =====================
B http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36037
"Τι λοιπον μπορει να φιλοξενηθει σε 15-20 λιτρα?? Ουσιαστικα τιποτα. Είναι ένα ευμεταβλητο συστημα που κάθε κινηση επιφερει αποτομες αλλαγες. Παραδειγμα η εξατμιση αλλαζει τη σκληροτητα και το πεχα του νερου αμεσα…ενώ η διακυμανση της εξωτερικης θερμοκρασιας προκαλει και γρηγορη μεταβολη της θερμοκρασιας του ενυδρειου. Ακομη κι αν χαλασει η θερμανση του σπιτιου μας…η σε μια αποτομη πτωση θερμοκρασιας το καλοκαιρι ένα μεγαλυτερο ενυδρειο θα αλλαξει τη θερμοκρασια του σιγα σιγα ενώ ένα μικρο θα επηρρεαστει πολύ γρηγορα…και όπως ξερουμε οι αποτομες μεταβολες στρεσσαρουν τα ψαρια μας.

Η αγορα τετοιων μικρων ενυδρειων για το ξεκινημα στο χομπυ θα πρεπει να σταματησει, γιατι αυτο εχει και αντικτυπο σε ζωες ψαριων, αλλα και τα χρηματα που εξοικονομει ο ενυδρειοφιλος σε σχεση με την αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου τα δαπανα σε αντικατασταση των ζωντανων του και σε ένα σωρο «λυσεις», καθως ψαχνει να εντοπισει το προβλημα και να το διορθωσει.
Τα ενυδρεια αυτά θα μπορουσαν να αποτελουν ένα μικρο κοσμημα σαν μινι-κηποι, ή να χρησιμευσουν σαν μαιευτηρια για την αρχικη ανατροφη γονου. (πραγμα που επισης θελει αρκετη εμπειρια για σταθεροποιηση του συστηματος ).
"
================================================== ================================================== ======================
Στα 2 χρόνια που ειμαι στο φορουμ, το 1ο πραγμα που διαβασα ήταν: "δες το προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφέρουν και πράξε ανάλογα"
Το 2ο πράγμα που διάβασα ήταν : "Οσο μεγαλύτερο ενυδρείο επιλέξεις, τόσο καλύτερα θα είναι"! Οι λόγοι? Τα λίγα λίτρα ειναι ευμετάβλητα κλπ
================================================== ================================================== ======================
Οκ, ο μονομάχος μπορεί να επιβιώσει σε 20λιτρο - όταν όμως υπάρχει κι 60λιτρο, η δική μου λογική λεει να μετακομίσει στο μεγαλύτερο ενυδρείο. Δεν θα πάρω το συγχομπίστα "tolee" απ το χέρι για να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Μακάρι να μπορούσαμε να παράσχουμε στα ψάρια μας, τις ιδανικές συνθήκες.
Δεν νομίζω όμως πως πρέπει να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο και να τους παρέχουμε τα ελάχιστα

Αν κάποιος έχει κατασταλαγμένη άποψη, τότε δεν μπαινει σε ένα φόρουμ ρωτώντας διάφορα

Αυτα από μένα.
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης (απλά διαφωνώ με το σκεπτικό πως το 20λιτρο δεν ειναι επιζήμιο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries