Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 27-01-14, 11:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω οτι η διατυπωση μου (περι νορμαλ και μη νορμαλ) εχει ενοχλησει αρκετους....
εχουν γινει παμπολες συζητησεις πανω στο θεμα.υπαρχουν πολλα θεματα να διαβασεις και θα καταλαβεις γιατι λεγεται αυτο.
ξαναδιατυπωνω λοιπον λεγοντας οτι θεωρω υπερβολη τα 60 λιτρα με εναν μονομαχο μεσα μονο του... ποσο μαλλον τα 150 τα δικα σου...
λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες που υποτιθεται οτι ο μονομαχος ζει στη φυση (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος καθως απο χθες ψαχνω για επιστημονικες ερευνες πανω στο θεμα), και λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες στις οποιες αυτα τα ψαρια εχουν γεννηθει (αιχμαλωσια), ναι πιστευω οτι τα λιτρα που μου δινετε ως παραδειγματα (500 λιτρα ο ενας, 150 ο αλλος) ειναι κατι παραπανω απο υπερβολη....
και ομως,δεν ειναι.εχω βαλει κιεγω μονομαχο σε 17 λιτρα νερο και αναγκαζομουνα να κανω αλλαγες καθε τρεις μερες για να κραταω καθαρο νερο και σταθερες συνθηκες.παντα με controler και ανεμιστηρακι για ψυξη και παρολαυτα,αναγκαστηκα να παρω τη γυαλα μαζι μου και σε διακοπες,για να μην πεθανει το ψαρι.
και πιστευω οτι ενα ψαρι (και γενικοτερα ενα κατοικιδιο) οσο χωρο κι αν του δωσουμε, αν μπορουσε να "αναπολησει" το φυσικο του περιβαλλον και να διαλεξει αναμεσα σε 500 λιτρα ενυδρειου ή μια λακουβα στην ταιλανδη, θα διαλεγε την λακουβα στην Ταιλανδη...
δεν σημαινει κατι αυτο.ειτε θελουμε ειτε δε θελουμε,το ψαρι δεν μπορει να ξαναπαει στην ταιλανδη.και ακομα και αν πηγαινανε,πολλα απο αυτα-ισως τα περισσοτερα-δεν θα επιβιωνανε στη φυση.
και για να τελειωσω με τις φιλοσοφιες (!), γιατι θεωρειτε οτι ο χωρος που του δινουμε μπορει να το κανει ευτυχισμενο, ενω του στερουμε αλλες "χαρές" οπως πχ το ζευγαρωμα? γιατι θεωρειτε καποιοι οτι ενας μονομαχος σε 200-300-500 λιτρα με 2 φυτα μεσα μπορει να ειναι ευτυχισμενος ενω σε ενα 60λιτρο αρκετα εως πολυ φυτεμενο, οχι?
δεν μιλησε κανεις για "δυο φυτα" σε 500λιτρο.οσα λιτρα και αν δωσεις,αν το νερο δεν ειναι αυτο που θελει το ψαρι και δεν στηθει το ενυδρειο οπως πρεπει,παλι το ψαρι θα στρεσαρεται.αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουμε να τσιγκουνευομαστε τα λιτρα επειδη εμας μας φαινεται πολυ το νερο.αν δεν μπορουμε να δωσουμε στο ψαρι αυτο που πρεπει,δεν το παιρνουμε.
κιεμενα μου αρεσουν οι φαλαινες,αλλα δε μπορω να κρατησω μια στη μπανιερα.
και ποιος ειπε οτι του στερουμε το ζευγαρωμα?δεν ειπε κανεις τετοιο πραγμα.αλλα υπαρχουνε πρακτικες δυσκολιες λογω της συμπεριφορας του ιδιου του ψαριου,που επιβαλουν προσοχη οταν γινεται κατι τετοιο.και πρεπει να υπαρχει και μια εμπειρια για να μπορεις να διακρινεις ποτε υπαρχει προβλημα.αλλιως θα πηγαινουνε τα ψαρια χαμενα τσαμπα.
τα παραπανω δεν πανε σε καποιον συγκεκριμενα, απλως βλεπω εδω και καιρο οτι πολλοι θεωρουν τα πολλα εως υπερβολικα λιτρα ως πανακεια σε ολα τα προβληματα των ενυδρειακων ζωντανων....
δεν ειναι πανακεια,αλλα ειναι ο μονος τροπος που υπαρχει να κρατησεις σταθερες συνθηκες και να δωσουμε στο ψαρι τον απαραιτητο χωρο.
ειδικα οταν δεν υπαρχει εμπειρια.οπως σου ειπα,κιεγω ειχα μονομαχο σε 17 λιτρα για δυο μηνες, μετα τον εβαλα σε 60λιτρο,και αργοτερα εστησα λιμνη 260 λιτρα για το ιδιο ψαρι και 3 θηλυκα.μονο τοτε δειξανε τα ψαρια τι ειναι.και απο συμπεριφορες και απο υγεια,και απο γεννες,και και και...

και τα λεω τελειως φιλικα, εδω μεσα γραφτηκα για να ενημερωθω και να μαθω 5 πραγματα...
ουτως ή αλλως θελω να πιστευω οτι σκοπος και στοχος του site ειναι η ενημερωση για το καλο των ψαριων (γαριδων, σαλιγκαριων κτλ κτλ) μας
τι να το κανω να εχω ενα ψαρι σε αιχμαλωσια,αν δε μπορω να του προσφερω οσο γινεται καλυτερες συνθηκες διαβιωσης(οχι επιβιωσης)μπορω, και να μην βλεπω τη συμπεριφορα που θα ειχε στη φυση?
το ψαρι ειτε θελουμε ειτε οχι,βρισκεται σε αιχμαλωσια.αυτο δεν αλλαζει.αν δεν το εχεις εσυ θα το εχει καποιος αλλος, η θα ψοφησει στο ποτηρι στο μαγαζι.
το θεμα ειναι να του προσφερεις οσο μπορεις,τα πλεονεκτηματα που θα ειχε στη φυση,χωρις τα μειονεκτηματα της.προστασια απο φυσικους θηρευτες,ακραια καιρικα φαινομενα(ξηρασιες κλπ),βιομηχανικη ρυπανση,κλπ.
αυτα ειναι τα ελαχιστα που μπορουμε να κανουμε για ενα ψαρι που θα περασει την υπολοιπη ζωη του αιχμαλωτο.
και ενα απο αυτα,ειναι ο απαραιτητος χωρος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries