Θέμα: αλατα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 25-01-14, 15:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί ήδη για άλλα θέματα αναφέρουμε πολύ πιο επικίνδυνους τρόπους για κάποιες εργασίες, όπως το να βάζουμε καθαρή αμμωνία για στρώσιμο, ή να χρησιμοποιούμαι χλωροφόρμιο για να κολλάμε πλεξιγκλάς, πιστεύω να γνωρίζεις τι σημαίνει καθαρή αμμωνία και έχει αναφερθεί αρκετές φορές σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα. Δεν νομίζω λοιπόν πως είναι θέμα αν θα χρησιμοποιήσεις επικίνδυνα υλικά αλλά πως θα τα χρησιμοποιήσεις. Και συζητάμε για ένα υλικό που υπάρχει στη καθημερινότητά μας περισσότερο από κάποια άλλα που αναφέρονται σε αυτού του είδους τα φόρουμ, aquaforte πιθανών υπάρχει στα περισσότερα σπίτια, καθαρή αμμωνία σε κανένα και όμως την αναφέρουμε τακτικά, όπως επίσης αναφέρεται τακτικότατα και η χλωρίνη. Το αν είναι αποδεκτό ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό και στην ευχέρεια του καθενός να το χρησιμοποιήσει ή όχι γνωρίζοντας τους κινδύνους που μπορεί να υπάρχουν και να πράξει ανάλογα. Επίσης πιστεύω πως αυτά που αναφέρουμε όλοι εδώ υπόκεινται σε κάποιο έλεγχο (και ΠΟΛΥ καλά κάνουν) και αν νομίζουν οι υπεύθυνοι πως αυτό που πρότεινα είναι απαράδεκτο ή λάθος ή επικίνδυνο ή εκτός κανόνων του φόρουμ παρακαλώ να με ενημερώσουν και να διαγραφεί η αναφορά μου
1. Είμαι της παλιάς σχολής... ΔΕΝ χρησιμοποιώ αμμωνία.
2. Την άποψη μου εξέφρασα... τίποτα παραπάνω. Εδώ για μια λέξη... αναφέρεται συχνάκις ότι... διαβάζουν και μικρά παιδιά. Προσωπικά θεωρώ πολύ επικίνδυνο υλικό το aqua forte ακόμα και για ενήλικες.
Όπως και να έχει... ΔΕΝ υπήρξε διάθεση αντιπαράθεσης... την επικινδυνότητα ήθελα να σημειώσω.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο (φαν), συμφωνω με τον Τακη.
Δεν μπορουμε να ειμαστε αμερακανακια που φοβουνται τα παντα και γραφουν προειδοποιησεις ακομα και στο φουρνο μικροκυματων να μη βαζουν να στεγνωνουν μεσα τα ζωακια τους μετα το μπανιο τους.

Εξαλλου, γραφουμε παντου προειδοποιησεις για τη χρηση της αμμωνιας, του ακουαφορτε, της χλωρινης κλπ που χρησιμοποιουμε κατα κορον στα ενυδρεια, ειτε για στρωσιιμο, ειτε για ελεγχο πετρωματων, ειτε για απολυμανση.
Προειδοποιησεις γραφουν και τα ιδια τα προιοντα πανω στη συσκευασια τους.
Τι αλλο να κανουμε?
Πρεπει οι ιδιοι οι γονεις να προσεχουν τα παιδια τους.


Οσο για τα αλατα, εγω μουσκευω με ξυδι για κανα 24ωρο και μετα φευγουν με τη μια.
Βεβαια δεν εχω αντιμετωπισει αλατια θαλασσινου, παρα μονο βρυσης.
Το ξινο ειναι καλο για αλατα.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου Σπύρο... δυστυχώς όμως ΔΕΝ συμβαίνει πάντα.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 25-01-14 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries