Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 22-01-14, 05:00
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν κοψεις την λίπανση τα φυτά θα μπλοκάρουν και θα παρουν το πάνω χερι οι άλγες...
Νίκο Θεέ (πάρε την Π.Α.Ε. που λέμε! ), δε φαντάζεσαι πόσο πολύ με βοήθησες με μια σου πρόταση μόνο! κάτι μου έκανε κλικ μόλις την πρωτοδιάβασα!...

Τελικά παίδες το πρόβλημα δεν ήταν η άλγη αλλά μια γενικότερη έλλειψη μίκρο και μάκρο θρεπτικών στοιχείων η οποία εκδηλωνόνταν μέσω της άλγης (αυτό που λέμε ότι το ενυδρείο μας μιλάει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο κι εμείς πρέπει να το διαβάζουμε σωστά)!

Μέσα και από ένα πολύ χρήσιμο ποστ του φίλου Στέφανου, διαπίστωσα ότι το πρώτο σημαντικότερο θρεπτικό που μου έλλειπε ήταν τα νιτρικά και μετά το μαγγάνιο, το μαγνήσιο και λίγο λιγότερο το κάλιο και το σίδηρο.

Ουσιαστικά τι έκανα:
- Αύξησα κάμποσο την ποσότητα των τροφών και καθιέρωσα πλέον το καθημερινό τάϊσμα χωρίς διακοπή και μάλιστα 2-3 μέρες τη βδομάδα παραπάνω από 1 φορά το 24ωρο, εννοείται με ποικιλλία διαφορετικών τροφών
- Λίπανση με Seachem Potassium, χορηγώντας δοσολογία για φουλ φυτεμένα έχοντας και ακόμα περιθώριο περαιτέρω αύξησης, άνετος με το γεγονός ότι οι άλγες δεν μπορούν να εκμεταλλευθούν προς όφελός τους το κάλιο
- Λίπανση με Sera Florena, αλλά με τη μισή προτεινόμενη δοσολογία για δύο λόγους: πρώτον λόγω κόστους και δεύτερον για να αποφύγω ενδεχόμενα προβλήματα που προκαλούνται από την απότομη υπερδοσολογία θρεπτικών

Κλάδεψα πάρα πολλά "προβληματικά" μέχρι χθες κλωνάρια φυτών, βλέποντας ήδη πολλά υγιέστατα φύλλα να ξεπροβάλλουν (εννοείται δεν πείραξα τα κλωνάρια που είχαν πάρει πό μόνα τους μπροστά) και συνεχίζω τη μηχανική αφαίρεση της άλγης, η οποία δεν είναι ότι εξαφανίστηκε πλήρως απλά πλέον δεν είναι ενοχλητική...

Η ερώτησή μου είναι αν είμαι ok με αυτά που εφαρμόζω ή θα χρειαστεί να κάνω και κάτι επιπλέον το οποίο πιθανόν να έχω ξεχάσει ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 10 queries