Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 19-01-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
η αποφαση τελικα ειναι να φτιαξω ενα ξυλινο.καλο θα ηταν φυσικα να μην ξεφυγω πολυ οικονομικα..δλδ υπολογιζω να πουλησω αυτο που εχω τωρα καποια λευτα και καπου εκει τριγυρω να κυμανθει το καινουριο.

το θεμα ειναι αν θα βρεθει κανεις να παρει αυτο που εχω γιατι ειναι δυσκολες οι εποχες για να αγορασει καποιος 1.5 μετρο ενυδρειο.

στο θεμα μου θα ηθελα να ακουσω αποψεις..
1.η βαση θα γινει με κιλοδοκο.40mm ειναι καλα η να παω σε 60αρα? Με τις κατασκευές αυτές δεν το κατέχω. Θα σου πει κάποιος που γνωρίζει.
2.για τα υλικα θα κοιταξω εδω απο αλλα παιδια πως το εφτιαξαν.
3.να φανταστω οτι το ξυλο πρεπει να εχει καποια πατουρα για να πατησει το τζαμι? Aν το κάνεις ξύλινο δεν ξέρω να σου πω.
4.το μηκος τελικα λεω να γινει 1.80 για να εχω προσβαση αριστερα-δεξια σε περιπτωση που θελω να βαλω χερι.. ΟΚ.
5.τι υψος και πλατος ειναι το καλυτερο για την ασφαλεια του ενυδρειου? Όσο θές. Μην υπερβείς μόνο το 80 ύψος.φυσικα θα μπουν και ξυλινες κοντρες.. Γιατί όχι γυάλινες? Δεν μπαίνουν γυάλινες στα ξύλινα? Αν βάλλεις ξύλινες πως θα τις κολλήσεις στο τζάμι? Οι ειδικοί πάνω σε αυτές τις κατασκευές θα μας πουν.
6.τζαμι 12αρι?? Ανάλογα το ύψος. Aν το κάνεις 180χ80χ80 θα το κάνεις με 15ρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω. Αν το κάνεις 180χ80χ70 μπορείς και με 12-13 και κόντρες πάνω κάτω.

σας κουρασα??αυτο δεν ειναι τιποτα ακομα
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 10 queries