Θέμα: Going dirty...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-01-14, 19:38
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το λινκ! Μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω αναλυτικά!

Προσωπικά η μέθοδος στρωσίματος που χρησιμοποιώ σε όλες μου τις δεξαμενές, είναι να στήνω πρώτα το hardscape, στη συνέχεια να φυτεύω και μετά να αφήνω το ενυδρείο να τρέχει για τουλάχιστον ένα εξάμηνο χωρίς ψάρια. Στο διάστημα αυτό έχω την ευκαιρία να κάνω και τις τελικές βελτιωτικές παρεμβάσεις ώστε μετά να μη χρειάζεται μετά να βάζω μέσα χέρι κάθε λίγο και λιγάκι. Μετά το εξάμηνο αρχίζω να βάζω τα πρώτα ζωντανά επιλέγοντας συνήθως spiecetanks μικρής ιχθυοφόρτισης.

Η γλαστρολίμνη στην οποία αναφέρθηκα είναι αυτή: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37763 και έχει νομίζω αρκετά κοινά με το πρότζεκτ natural/dirty tank καθώς:
  1. Είναι εκτεθειμένη μερικώς στην ηλιακή ακτινοβολία
  2. Χρησιμοποίησα κοινό φυτόχωμα για υπόστρωμα
  3. Από εξοπλισμό έχει μόνο ένα μικρό κυκλοφορητή
  4. Αλλαγές νερού γίνονται κάθε αλλαγή εποχής
  5. Έχει μεγάλη φυτομάζα από τα δύο κύρια φυτά που ευδοκίμησαν (πάπυρος και μέντα ακουάτικα) οι ρίζες των οποίων παίζουν το ρόλο φυσικού φίλτρου

Το σύστημα δουλεύει απροβλημάτιστα με αποικία κουνουπόψαρων και σαλιγκαριών. Οι θερμοκρασίες είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα χειμώνα καλοκαίρι. Δεν έχει πέσει κάτω από 7 και δεν έχει ανέβει πάνω από 30 ακόμα και όταν έξω έχει κάτω από το 0 ή 40ρες. Οι μετρήσεις είναι μια χαρά, τα νιτρικά μηδέν και πεχά/σκληρότητες όσο και στα εσωτερικά ενυδρεία με τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Τα δε ψάρια είναι θηρία, γεννάνε χειμώνα καλοκαίρι και το τελικό τους μέγεθος συγκρίνεται μόνο με αυτά που έχω δει σε ανοικτά φυσικά συστήματα.

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις από τη λίμνη αλλά πρέπει να διαβάσω πρώτα το βιβλίο και να επανέλθω, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που περιγράφει η Walstad είναι ένα τέτοιο σύστημα...

Παρακάτω κάποιες χθεσινές φωτογραφίες από τη γλαστρολίμνη που δεν είναι οι καλύτερες γιατί είναι χειμώνας και η μέντα έχει ξεραθεί. Επίσης λόγω συννεφιάς δε μπορούσα να φωτογραφίσω από πάνω και έβγαλα κάποιες φώτο από μέσα (χωρίς να βλέπω τι φωτογραφίζω...):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00143.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  105,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0165.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  87,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0159.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  73,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0161.jpg
Εμφανίσεις:  182
Μέγεθος:  61,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0164.jpg
Εμφανίσεις:  171
Μέγεθος:  58,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01775 seconds with 12 queries