Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-08-05, 11:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Welcome to the club.
Αυτο ακριβως το παράσιτο με ταλαιπωρησε εντονα το τελευταιο 4 μηνο.
Εχω πειραματιστει παρα πολυ και πιστευω οτι εχω βρει θεραπεια.
General cure και αλλα τετοια (πχ odimor. Medimor) δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε.
Αυτά τα άσπρα σκουλίκια τα έχω αφαιρέσει χειρουργικώς από το σώμα/πτερυγια
Οπως τα βλέπω, μπορουν να αφαιρεθούν απο το apistograma και χειρουργικως.
(το εχω κανει με επιτυχια σε ενα Altum) αλλα οπως καταλαβαινεις τα ρισκα ειναι μεγάλα.
Σε μια αλλη περιπτωση το σκουλικι αυτό είχε μπει μέσα στο μάτι.
Με δεδομενο οτι εχει σταματησει η εξαπλωση του εδώ και 2,5 μήνες, πιστεύω οτι έχω βρεί την θεραπεία, χωρις να εχω καταφέρει να βρώ για τι είδους παράσιτο πρόκειται. (Το τελευταιο θυμα ηταν ενα glowlight tetra το οποίο το ειχε μεσα στο ματι. Μετα την θεραπεια το ματι πρηστικε, και μετα ξεπρηστικε.
Το ψαρι ειναι πλεον μονοφθαλμο, όμως πρεπει να το ξερεις για να το δεις.)

Η θεραπεια γίνεται με ενα συνδιασμό flagyl και vermox. Προκειται για ανθρωπινα φάρμακα. Προτιμησε την υγρή μορφή (σιρόπι-εναιώρημα)
Πιστευω οτι το vermox εκανε την δουλεια, αλλα ο συνδιασμός δούλεψε σε μένα (και δεν ειχα την ευκαιρια να το δοκιμασω σκέτο.)
Εμφανείς παρενεργειες σε ψαρια δεν παρατηρηθηκαν, όμως θα σκοτωσει απλουστερους οργανισμους όπως σαλιγκαρια, γαρίδες κλπ.
Δεν επηρεαζει το φιλτρο, (αυξανει όμως απότομα το βιολογικο φορτίο με τον θανατο των μικρων σαλιγκαριων που εκ των πραγματων δεν μπορουν να αφαιρεθούν). Ουτε τα φυτα εχουν πρόβλημα.

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας σταματας τυχον ανθρακες, και UV προληπτικως. Κανεις μια γερη αλλαγή νερου προτου ξεκινησεις.
Ταιζεις μόνο flakes ΟΛΑ τα ψαρια του ενυδρειου.
Βαζεις μια μικρη ποσοτητα flakes σε ενα πλαστικο δοχειο και με μια συρριγα(χωρις βελόνα) τα βρεχεις με 1 περιπου ml vermox και 1 ml flagyl
(Ο στοχος ειναι να γινει η τροφη μια ημιρευστη μαζα)
Στη συνεχεια ταιζεις τα ψαρια με αυτή τη μαζα.
Λερωνει πολυ το ενυδρειο.
Ταιζεις με αυτόν τον τρόπο για 6 μέρες, χωρις αλλαγες νερού.
Παραλληλα παρακολουθεις για αμμωνία.(από την 3η μερα)
Ο θανατος των σαλιγκαριων επερχεται την 4η μερα απο την εναρξη της θεραπειας. Υποθετω οτι τοτε πεθαινει και το παρασιτο
Την εβδομη μερα κανεις μια αλλαγη της ταξεως του 40% και συνεχιζεις κανονικα με το προγραμμα αλλαγων.
Τα σκουλικια θα μαυρισουν και στη συνεχεια θα φυγουν μεσα στις επόμενες 30 μερες.
Υποψιν οτι το φαρμακο παραμενει για καιρό μεσα στο ενυδρειο.
15 μερες μετα και 3 αλλαγες της ταξεως του 50% εβαλα μερικα apple snails..
τα οποια σε 4 μερες.. χαιρετησαν ολα μαζί.
Επειδη ειναι αγνωστο το τι παρασιτο ειναι, πως μεταδιδεται/πολλαπλασιαζεται ειναι νομιζω μονοδρομος να γινει θεραπεια σε όλο το ενυδρείο.

Σαν side effect, μετα την θεραπεια οι μελανοταινιες praecox που ολο και ανεβαιναν στην επιφανεια, επαψαν να το κανουν.. Τυχαιο? Ισως οχι.

Αναμενω νεα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries