Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-01-14, 01:16
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεια σας κυριε κυρια δελτα,επειδη δεν κατεχω πολυ καλα τα της τεχνολογιας αδυνατω να κανω κοπυ παστε σ αυτο που μου στειλατε γι αυτο και θα σας τα γραψω ετσι ,συγχωρεστε με για την αδυναμια μου.....το ενυδρειο μου ειναι δεκαπενταλιτρο καθ οτι οπως προειπα ειμαι αρχαρια..ξεκινησα να το λειτουργω απο τα μεσα του οκτωβριου και μετα μιας εβδομαδας χρηση,εβαλα τα γκαμπυ τρια θηλυκα και ενα αρσενικο η μια θηλυκη ηταν εγκυος και την επομενη μερα ακριβως γεννησε εκανε τεσσερα μικρα εκ των οποιων το ενα επεζησε για λιγες μερες γιατι ειχα την φαεινη ιδεα να βαλω και ενα μικρο αγγελοψαρακι για λιγες μερες (μετα εμαθα οτι ηταν λαθεμενη συνθεση αφου εφαγε και το νεογεννητο και ετσι το απομονωσα μετα μια εβδομαδα).ειχα πολλα προβληματα με το στρωσιμο του νερου τυραννηθηκα και γω και τα ψαρακια για περιπου δυο με τρεις βδομαδες ωσπου εβγαλα τις πετρες θαλασσης που ειχα βαλει πολλες σε αριθμο αφου προηγουμενως τις ειχα πλυνει με ξυδι και τις ειχα βρασει για πολυ ωρα.αφου τις εβγαλα μαζι με ολικη αλλαγη νερου και συχνες αλλαγες καθε τρεις τεσσερις μερες το νερο μου εστρωσε..Το ενυδρειο ειχε μεσο ορο 24 με 25 βαθμους κελσιου και 27 σε αναμονη γεννας..Δυο φορες την ημερα ταιζα με τροφη για τροπικα ψαρια (δεν ενθυμουμαι τηνα κριβη ονομασια,μπορω να το τσεκαρω αυριο ομως).Μετρησεις στο ενυδρειο δεν εκανα ποτε..τα περιττωματα της δεσποινας ηταν σκουρα και μου φαινοντουσαν φυσιολογικα..η αναπνοη της ηταν αυξημενη ,τρεφοταν κανονικα.Απο την αρχη που μπηκε στο ενυδρειο ειχε σημαδια απομονωσης μονο..Τα συμπτωματα εγιναν πιο εντονα μετα το στρωσιμο του νερου δηλ.μετα τρεις εβδομαδες περιπου μπορει και μηνα..Φαρμακο δεν εδωσα ουτε θεραπεια εκανα γιατι δεν ηξερα τι ασθενεια ειναι..τα μονα φαρμακα που εβαλα στο ενυδρειο οντας τα ψαρια μεσα ηταντοα ντιχλωριακο και ενα αλλο με ωφελιμα βακτηριδια στην προσπαθεια μου να τελειωσει η ταλαιπωρια με το στρωσιμο... Το ψαρι δεν το κρατησα σε καραντινα..αυτα ελπιζω να μην σας κουρασα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 10 queries