Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 04-01-14, 13:16
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τα ψάρια ΔΕΝ ζουν απλά σε νερό μέσα σε τζάμια... χρειάζονται (για την ακρίβεια απαιτούν) κατάλληλες συνθήκες νερού και το ανάλογο περιβάλλον (διάκοσμο).
2. Σ' ένα ενυδρείο για να ξέρεις ΑΝ μπορεί μέσα να ζήσει ψάρι... χρειάζεσαι μετρήσεις νερού.
3. Από μόνος σου φάρμακο... ΧΩΡΙΣ να είσαι σε θέση να ξέρεις αν δίνεις Depon ενώ έχεις κάταγμα... είναι ακραίο λάθος.
4. Η αύξηση της θερμοκρασίας σε περίπτωση βακτηριακής... θα είχε σαν αποτέλεσμα την ραγδαία επιδείνωση της κατάστασης... με πιθανό αποτέλεσμα τον θάνατο του ψαριού.
5. Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα... το forum διαθέτει ότι σου λείπει, ξεκίνα το ταχύτερο για να βελτιώσεις ότι μπορείς.
6. ΜΗΝ εμπιστεύεσαι απόλυτα τα pet-shop... σε αρκετές περιπτώσεις δίνουν λάθος συμβουλές (και φάρμακα... αφού ΕΣΥ πληρώνεις).
7. Κατέβασε σταδιακά την θερμοκρασία 1 βαθμό ανά 2-3 ημέρες... στους 25.-

το χαλίκι και τις πέτρες τις εχω βγάλει πρόσφατα για να το βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα.

και το φάρμακο το έδωσα επειδη δεν έτρωγαν και μετά από αυτό οπός είπα πιο πάνω τρώνε κανονικά.

ενυδρειο έχω 2 χρονιά ξέρω τι να κάνω και τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνω.
το ψάρι δεν είναι μικρο είναι 25cm περίπου. το βλέπω ότι ζει καλά και τρέφετε καλά το προβλημα μου είναι το σπυράκι που έχει στο πτερύγιο και πως θα το αντιμετωπίσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως το βλέπω το Oscar και σε σύγκριση με τα δικά μου δεν το βλέπω άρρωστο, κατέβασε θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς είναι καλή θερμοκρασία για Oscar και κάνε αλλαγές νερού 1 την εβδομάδα με νερό πάντα ίδια θερμοκρασίας και κατάλληλα προετοιμασμένο.
Και κάτι άλλο μιας και είναι μικρό το ενυδρείο σου θα το άφηνα μόνο του, θα έβγαζα τον pleco.
Από φίλτρο τι έχεις, μιας και είναι ψάρια που ρυπαίνουν πολύ το ενυδρείο θέλει καλή και δυνατή φίλτρανση.
Fluval 206 εξωτερικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niklal : 04-01-14 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries