Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 17-08-05, 19:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το θεμα της μοσχαροκαρδιας εχει αναπτυχθει σε πολλα ποστς και οχι μονο εδω αλλα και σε φορουμς του εξωτερικου. Το σκορδο συμφωνα με τους περισσοτερους υδροβιολογους βοηθαει στην ενισχυση του ανοσσοποιητικου (αυτο δεν σημαινει οτι το ψαρι θα γινει ατρωτο....) παιζει μεγαλο ρολο η συγκεντρωση του σκορδου που τελικα θα καταληξει στο ψαρι πραγμα που ειναι αδυνατο να ποσοτικοποιηθει σε ενα χειροποιητο σκευασμα που διαλυεται κατεψυγμενο στο νερο.... Παρολαυτα δεν εχω διαβασει πουθενα οτι το σκορδο κανει κακο οποτε γιατι να μην το βαλουμε αν εστω και αμυδρα μπορει να βοηθησει... Επισης εκτος απο το σπανακι εγω χρησιμοποιω καροτο για να ενισχυσει τα κοκκινα των δισκων και μπανανα που οι δισκοι μου την λατρευουν.....Προσθετω επισης και κατεψυγμενη γαριδα καθως και νιφαδες τροφης.... Επιτυγχανω ετσι να προσφερω στα δισκακια μου μια αρκετα μεγαλη ποικιλια τροφων και γευσεων!!!!
Τωρα οσον αφορα τα αρνητικα του θεματος..... Οι βιταμινες συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει ειναι κατα βαση αχρηστες αφου το ψαρι δεν μπορει να τις λαβει σε ποσοτητα και ποιοτητα που να μπορει να χρησιμοποιησει. Το σημαντικοτερο ομως αρνητικο της μοσχαροκαρδιας ειναι η ιδια η μοσχαροκαρδια. Πολλοι υποστηριζουν οτι οι ορμονες και τα χημικα που δινονται στο μοσχαρι για να μεγαλωσει γρηγορα και να μην αρρωσταινει μπορει να ειναι ακινδυνες για το μοσχαρι;;;; αλλα ισως να ειναι επικινδυνες για το ψαρακι μας....Και οι ορμονες αυτες υπαρχουν συγκεντρωμενες σε ολο το κρεας του μοσχαριου και φυσικα και στην καρδια του.....
Τωρα βεβαια τι συντηρητικο , τι χημικο , χρωστικες και σταθεροποιητες εχουν οι ετοιμες τροφες καλυτερα να μην το συζητησουμε οποτε επιλεγω το λιγοτερο κακο που για μενα ειναι η χειροποιητη καρδουλα.... ΝΑ γλειφεις τα δαχτυλα σου...... Την εχει δοκιμασει κανεις τηγανια;;;; Με κοκκινο κρασακι ειναι μουρλια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries