Θέμα: Υπερ-σος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 20-12-13, 17:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε GraCe ενθαρυντικό ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη αλλά για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να μετρήσουμε και νιτρικά. Αν τα νιτρικα είναι > 0 τότε το φίλτρο σου έστρωσε. αλλά μου κάνει εντύπωση να έστρωσε σε τόσες λίγες ημέρες χωρίς μπόλι για αυτό είναι επιφυλακτικός.
Πιστεύω να μην έκανες τις μετρήσεις μετά την αλλαγή νερού.
Αφού είσαι σίγουρος πως δεν έχεις αμμωνία μη βάζεις prime παρά μόνο στο φρέσκο νερό που προορίζεται για αλλαγή και με αναλογία 1ml ανά 1 Λίτρο.
Μια μέτρηση νιτρικών θα μας έδειχνε σίγουρα αν έστρωσε το φίλτρο ή όχι.
Οχι οχι δεν εχω αλλαξει νερο! Βασικα για οικονομικους λογους δεν πηρα και το τεστ νιτρικων! Θα το παρω ομως αμεσα μεσα στον μηνα κιολας! Ναι και μενα μου κανει εντυπωση παρα πολυ! Τελικα σε καμια ωρα θα εχω το μπολι οχι αυριο μολις αλλαξε κατι οποτε θα το βαλω! Απο αυριο σταματαω το prime τα βακτηρια να τα συνεχισω? Τωρα βεβαια δεν ξερω ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου και ποσο % να ειναι...
-------------------------
Α! Την αεραντλια να τη λειτουργω παντοτε ή καποιες ωρες να τη κλεινω? Γενικα ποσες ωρες ειναι οκ να λειτουργει? Πχ το βραδυ που θα παω για υπνο να την αφησω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GraCE : 20-12-13 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 10 queries