Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 17-12-13, 09:39
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω φίλε μου αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει όχι στα watt και στα lumnes αλλά στη διάχυση...από τι διάβασα έχει 120 μοίρες γωνία οπότε από ύψος 70 εκ περίπου θα πιάνει παντού!!!!
Πρέπει να υπολογίσεις προσεκτικά το πόσο φως θα έχεις μέσα στο ενυδρείο, σε διάφορα βάθη. Δεν πρέπει να είναι υπερβολικός ούτε και ανεπαρκής σε κανένα ύψος της υδάτινης στήλης.
Τα 70 εκ. απόσταση από την επιφάνεια του νερού έχουν το σημαντικό πλεονέκτημα της περιορισμένης μεταβολής της φωτεινής έντασης μέσα στο νερό, αλλά το μειονέκτημα των απωλειών μέχρι να φτάσεις εκεί.
Αν έχεις 400w 70εκ πάνω από την επιφάνεια είναι, πολύ χονδρικά, σαν να έχεις μόλις 150W στα 5 εκ από την επιφάνεια, αλλά έχεις πολύ σταθερότερο φωτισμό εντός του νερού. Πιθανά, λοιπόν, να χρειαστείς περισσότερα από ένα φωτιστικά 400W λόγω ανεπαρκούς ποσότητας φωτισμού, και όχι μόνο λόγω διάχυσης. Τότε, όμως, θα γίνεις ο καλύτερος πελάτης της ΔΕΗ και δεν θα θέλεις επιπλέον θέρμανση στο δωμάτιο το χειμώνα!

Πολύ χονδρικά, χωρίς μελέτη, εγώ θα προτιμούσα 2 x 200άρια σε απόσταση 10-15εκ. Θα κοίταγα η διάχυση να καλύπτεται και θα ξέχναγα τα δύσκολα γρασίδια. Διαφορετικά, η λύση είναι κάτι σαν αυτό ή σοβαρή DIY κατασκευή με μονοχρωματικά LED ισχύος κατάλληλου μήκους κύματος.
Σημείωση: στα LED grow lights θα υπάρχει χρωματική παραμόρφωση. Μπορείς εύκολα να την διορθώσεις προσθέτωντας μερικά Led πράσινου και μπλε χρώματος. Αυτά μπορεί να είναι υποπολλαπλάσιας ισχύος. Π.χ. αν έχεις 100W Led grow light (που ισοδυναμούν με πολλαπλάσια W μετάλλου) μπορεί να χρειαστείς 15 W πράσινου και μπλε (το ανθρώπινο μάτι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στο πράσινο χρώμα). Εγώ θα πρόσθετα και κίτρινο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries