Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 02-12-13, 17:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα με λιγα λογια δεν αντικαθιστουν με τιποτα τις κοντρες σε ενα ενυδρειο!Εχω δει ενυδρειο οχι με αλλουμινογωνια αλλα με σιδερενια γωνια 0,4 ποντων να ανοιγει σαν καρπουζι!Και το ιδιο με εσωτερικες κοντρες το χτυπουσες και δεν καταλαβαινε τιποτα!
Αν θες να μεγαλωσεις την κολλητικη δυναμη του τζαμιου τοτε ειτε μεγαλωνεις το παχος του τζαμιου ειτε βαζεις κοντρες ειτε βαζεις λιγο πιο πολυ σηλικονη απο μεσα ωστε να καληψεις μεγαλυτερο μερος της γωνιας.
Με το να μεγαλωνεις την γωνια στην ουσια μεγαλωνεις την επιφανεια που ασκειτε η πιεση αρα καθε σημειο δεχετε σε μεγαλυτερη επιφανεια λιγοτερη πιεση!
Το αν είναι σίδερο ή όχι σίγουρα δεν παίζει ρόλο, ο προβληματισμός μας τελικα δεν είναι το υλικο αλουμίνιο ή σίδερο γιατι αυτά αντέχουν αλλα ο τρόπος που θα ασκηθεί η πίεση στη σιλικόνη, και ξαναμπαίνουμε στο παλιό γνωστό ερωτημα με το πως θα μπαινουν τα τζάμια στο πάτο, επάνω ή στο πλαι (να έχουμε διατμητική ή εφελκυστική δύναμη) ερώτημα που ακόμα δεν έχω ακούσει με βεβαιότηα πιο απο τα 2 είναι καλύτερη λύση. Τώρα για το πλάτος της γωνιας, ναι βάζουμε μεγαλύτερη γωνια για αυτο το λόγο, μεγαλώνουμε την επιφάνεια, εξασκείτε λίγοτερη δύναμη σε κάθε σημείο της επιφάνειας, άρα έχουμε μεγαλύτερη αντοχή, αυτό δεν είναι το ζητούμενο ?
-------------------------
Και ένα τελευταίο, έστω η σιλικόνη έχει μεγαλύτερη αντοχή στο εφελκυσμο, και έχουμε 10αρια τζάμια, αρα δύναμη εφελκισμού σε 1 πόντο, αν έχουμε επιφάνεια 2 πόντων και έχουμε διατμητική δύναμη.Πιστευεται πως δεν θα έχουμε την ίδια αν όχι καλύτερη αντοχή με το 2ο τρόπο ? Η σχέση σε εφελκτική αντοχη από ότι διατμητική σίγουρα δεν είναι 1:2, άρα και ο 2ο τρόπος με αυτα τα μεγέθη πιστεύω πως είναι παρα πολύ καλος αν οχι καλύτερος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malaw Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε που καταλήγουμε??
Φίλε μου πιστεύω πως με γωνια θα έχεις πρόβλημα, και ειδικα που το σχήμα του ενυδρείου σου είναι δύσκολο όσο αφορα το ξεκόλλημα και το κόλλημα, και να βάλεις γωνια και να μη πετύχει μη φανταστεις πως θα κάνει μπαμ και θα ανοίξει, θα δεις σταγόνες αν υπάρξει πρόβλημα (που δεν το νομίζω). Και από ότι βλεπω στη φωτο το πρόβλημα είναι ψηλά που δεν υπάρχει μεγάλη πίεση όπως χαμηλά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-12-13 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries