Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-12-13, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ είμαι της άποψης ότι η αλουμινογωνία έχει ελάχιστη συνεισφορά στο δέσιμο της κατασκευής!Εκτός και αν είναι αρκετά μεγάλη η μιλάμε για ένα πλαίσιο κολλημένο μεταξύ του που κουμπώνουν πα΄νω του τα τζάμια.


Η σιλικόνη να ξέρετε σαν υλικό εχει περισσότερο αντοχή στις εφελκυστικές τάσεις παρά στις διατμητικές!




Με το να βάλεις μία αλλουμινογωνία στις όρθιες πλευρές προσθέτεις ακόμα ελάχιστη ποσότητα σιλικόνης υπό εφελκυστική και κυρίως διατμητική τάση η οποία συγκρατεί την άκαμπτη αλουμινογωνία πάνω στην υπόλοιπη κατασκευή.

Για να φτάσεις στο σημείο να εκμεταλλευτείς το άκαμπτο της αλουμινωγωνίας πρέπει να έχει υποχωρήσει η σιλικόνη που συγκρατεί την κατασκευή (ανάμεσα στα τζάμια) . Αφού είχες τάσεις που χώρισαν ολόκληρο τον αρμό δεν υπάρχει περίπτωση ο αρμός που κρατά την αλουμινογωνία κολλημένη πάνω στα τζάμια να μην υποχωρήσει.

Βοηθάει, δεν στηρίζεται ολη η κατασκευή στις γωνίες, και οπως καλα το έδειξες, όπου υπαχει εφελκυστικη δύναμη στα τζαμια, για το αλουμίνιο είναι διατμητική , και αντιστροφα, συμπληρώνει δηλαδή.
-------------------------
Λάθος, έχεις δίκιο , διατμητική είναι πάντα στις γωνίες, αλλά έχουμε μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλλησης και πιστεύω πως βοηθάει, δεν στηρίζουν όλη τη κατασκευή από μόνες τους , αυτό είναι σίγουρο
-------------------------
Κατα αρχήν πιστεύω πως δεν χαλάμε το θέμα του φίλου.
Οταν μιλάμε για γωνίες δεν βάζουμε γωνία 1 πόντο, από 2 πόντους και πάνω για να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια πρόσφυσης.
Προσωπικά στο δικό μου ενυδρείο με 10αρια τζάμια έβαλα 25αρα γωνια, για τέτοια μεγέθη μιλάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-12-13 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 10 queries