Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-11-13, 18:51
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή ενυδρείο 60l ζωοτόκων

Καλησπέρα παιδιά. Είναι η δεύτερη μου προσπάθεια με βασικές γνώσεις. Δεν έχουν μπει ακόμα ψάρια, θα το μπολιάσω μέσα στη βδομάδα και θα μπουν

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 59x 33.5 x 49 (του κατασκευαστή, μετράει και τα πλαστικά μαζί οπότε είναι λίγο μικρότερο, το HAILEA F60 είναι)
Όγκος: 50-60λ καθαρά
Κατηγορία: λίγο φυτεμένο
Φυτά: δεν ξέρω πως λέγονται αυτά που έχω, θα μπουν στη πλάτη του ενυδρείου δεξιά 1-2 βαλισνέριες και κάποιο φυτό επιφάνειας
Ψάρια / Άλλα είδη: Θα μπει χαρέμι γκάπυ και χαρέμι πλάτυ και 1-2 σαλιγκάρια φυσικά θα ελέγχεται ο πληθυσμός (θα δίνονται τα περισσότερα από τα μικρά που θα επιβιώνουν), θέλω να διατηρώ 10-12 ψάρια, όχι παραπάνω...
Διακοσμητικά υλικά: λευκή άμμος ψιλόκοκκη, 1 πέτρα με τρύπες και 1 διακοσμητικός βράχος με τρύπες, 6 μικρές πετρούλες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφίσσα μπλε σκούρο
Φωτισμός: 24w λευκή, νομίζω αυτή: http://catalog.gelighting.com/lamp/c...=41155/?r=emea
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim aquaball 160 με 2 σακουλάκια siporax mini, σφουγγάρι (αυτό που είχε μέσα) και βαμβάκι
Θερμοστάτης: Eheim Jager 75w
Λίπανση: οχι αν και έχω excel από το προηγούμενο ενυδρείο μου
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7,5-8 (Αθήνα μένω)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): Δεν θα ανέβει, θα τη παρακολουθώ
Νιτρώδη (ΝΟ2): Δεν θα ανέβουν, θα τα παρακολουθώ
Νιτρικά (ΝΟ3): Δεν θα αφήνω να ξεπεράσει τα 20
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 10-20l
Θερμοκρασία: 25-26
Άλλες πληροφορίες: αεραντλία shego ideal, ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο, αν και δεν ακουμπάει το τζάμι, έχει μπει λάστιχο της jbl επίσης χρησιμοποιείται controller stc-1000 για έλεγχο θερμοκρασίας το καλοκαίρι όπου θα είναι συνδεμένα 2 ανεμιστηράκια pc στο καπάκι, δοκιμασμένη λύση...
Φωτογραφία:
____________
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131124_182000.jpg
Εμφανίσεις:  938
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131124_182131.jpg
Εμφανίσεις:  791
Μέγεθος:  28,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries