Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 23-11-13, 22:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έστησα το 2ο ενυδρείο (HAILEA 60Λ, 60x30x45) στο υπνοδωμάτιο μου, για την ακρίβεια δεν είναι ούτε ένα μέτρο από το μαξιλάρι μου. Μετά από λίγη αναζήτηση στο forum κατέληξα να πάρω το eheim pick up 2010 (εξωτερικό δεν με βολεύει, θέλω μόνο εσωτερικό) που θεωρείται από τα πολύ καλά και αθόρυβα φίλτρα. Αλλά δυστυχώς δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από το θόρυβο του.
Αξίζει να δώσω άλλα λεφτά για να πάρω ή το Eheim ecco pro 130 - 2032 ή το Eheim biopower 160? Θα είναι πιο αθόρυβα? Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο? Παλιά είχα ενυδρείο με εσωτερική θήκη φίλτρου και με ένα κυκλοφορητή της eheim ο οποίος ακουγόταν ελάχιστα (σε απόλυτη ησυχία πάντα) και δεν με ενοχλούσε.

Στο ενυδρείο θα μπει χαρεμάκι guppy και ίσως και χαρεμάκι platy. Εννοείτε ότι δεν θα κρατάω γέννες αν βάλω και τα 2 είδη οπότε δεν θα έχει και καμιά τρομερή ιχθυοφόρτωση...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Oooooooooooποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις, θα μπουκώνει συχνά και θα πρέπει να το καθαρίζεις σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού
Το eheim biopower 160, το είχα πάρει για 60λιτρο. Πολύ καλό φίλτρο, αλλά πέφτει η ροή του...αρκετά γρήγορα, που σημαίνει καθάρισμα...καθάρισμα... κλπ

Κι εγώ ήμουν της λογικής ότι όλα γίνονται με τα εσωτερικά και επιπλέον δεν είχα χώρο για εξωτερικό φίλτρο σε χαμηλότερο επίπεδο απ το ενυδρείο

Ώσπου "ανακάλυψα" αυτό : EHEIM aquacompact 60 - Το οποιο δουλεύει στο ίδιο επίπεδο. Μεγάλος χώρος για βιολογικό, ρυθμιζόμενη ροή, ολα μια χαρά!

Στο δια ταύτα : Δες τι χώρο έχεις και πήγαινε σε εξωτερικό φίλτρο!
Τσάμπα θα πάνε τα ευρώπουλα όποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries