Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 11-11-13, 14:48
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το δεύτερο χρυσόψαρο (η Φρίντα) συνήθως αυτό κάνει (το βάζει στο στόμα και μετά το φτύνει εκτός αν είναι πολύ μικρό πχ < 1mm).

Το πρώτο όμως (ο Pascal) όταν πρωτομπήκε, στο ενυδρείο υπήρχαν καμιά 100η νεογένητα σαλιγκαρια (συν τα δύο μεγάλα). Το επόμενο πρωί υπήρχαν 3-4. Από τότε βλέπω περιστασιακά κανένα μικρό (όποτε τα αυγά έιναι καλά κρυμμένα και γλυτώνουν) αλλά δεν το ξαναβλέπω την επόμενη. Θα μου πεις μπορεί να κρύβονται, αλλά κάποια στιγμή θα μεγάλωναν αρκετά ώστε να πάψουν να κρύβονται (τα μεγάλα δεν κρύβονται ποτε, μέρα - νύχτα κόβουν βόλτες στα φυτά και το τζάμι). Πάντως για μια περίοδο κυκλοφορούσε ένα κάπως μεγαλύτερο (~3mm) το οποίο εξαφανίστηκε μυστηριωδώς.

Τώρα το να τα βγάλω όλα είναι ένα θέμα. Μπορώ να βγάλω τα δύο μεγάλα που τα βλέπω συνέχεια αλλά δεν μπορώ να ξέρω ποτέ αν πραγματικά τα έχω βγάλει όλα. Μέχρι και μέσα στο φίλτρο έχω βρεί σαλιγκάρια (αλλά όχι τόσο πολλά ωστε να θεωρήσω ότι τα μικρά που "χάνονται" απλώς τα ρούφηξε το φίλτρο)

Πάντως είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει κάπου ότι τα χρυσόψαρα τρώνε τα σαλιγκάρια και μάλιστα τα θεωρούν μεζέ, αλλά πάντα απορρούσα πως γίνεται (όσο αφορά το κέλυφος) - ίσως εννοούν το γόνο που το κέλυφος είναι ακόμα πολύ μαλακό. Θα το ξαναψάξω και αν το βρώ θα βάλω link.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02024 seconds with 11 queries