Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-11-13, 10:26
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διορθώθηκε το προβλημα, από μόνο του, οφειλόταν σίγουρα στην τροφή που ταίζεις.
Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα σήμερα το πρωι που ήταν πολύ καλύτερα (όχι όμως εντελώς καλά). Από ότι φαίνεται το πρόβλημα εκδηλώθηκε μετά το απογευματινό τάισμα (σπιρουλίνα). Δεν εννοώ βέβαια ότι το συγκεκριμενο γεύμα το προκάλεσε, αλλά απλώς ότι οδήγησε στην εκδήλωση μιας προϋπάρχουσας κατάστασης. Το θέμα μου τώρα είναι να βρω τι αλλαγές στη ρουτίνα ταίσματος πρέπει να κάνω ώστε να αποφύγω άλλα περιστατικά στο μέλλον.

Παραμένει βέβαια και το ερώτημα γιατί ανέβενε στην επιφάνεια για αέρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την μία νηστεία και την επόμενη καθαρτικό.Τα εξαντλείς χωρίς λόγο.
Μετά από πολύ ψάξιμο, εδώ μέσα κυρίως, κατέληξα ότι είναι μια συνήθης πρακτική για να διατηρείται το πεπτικό τους σύστημα σε καλή κατάσταση χωρίς αποφράξεις. Πιθανόν και να έχω βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(και θα πρότεινα εφ' εξής προληπτικά να μουλιάζεις την τροφή πριν την δίνεις για να μην επιπλέει στην επιφάνεια)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Την τροφή την μουλιάζω πάντα. ...
Μάλιστα τα sticks/pellets τα μουλιάζω για περισσότερη ώρα για να μαλακώσουν.

Παλιότερα είχα παρατηρήσει περιττώματα-κορδόνι (~ 1-1,5 μήκος σώματος) που ήταν μάλιστα πολύ σκληρά, σε σημείο να είναι άκαμπτα καθώς το ψάρι κολυμπάει. Τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες τα περιττώματα είναι συνήθως μικρά και ποτέ δεν τα έχω δεί να κρέμονται. Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το χρώμα τους είναι τις περισσότερες φορές ίδιο/παραπλήσιο με της τροφής. Ειδικά ο αρακάς είναι σαν να βγαίνει ανέπαφος (απλά σε άλλο σχήμα και είναι πιο χοντρά από τα συνήθη περιττώματα) αλλά μετά από αρκετές ώρες - όχι μετά από 5-10 λεπτά από το τάισμα όπως αναφέρεται σε αρκετά άρθρα. Επίσης ο αρακάς δείχνει να του προκαλεί δυσφορία (αλλά λιγότερο πλέον από ότι παλιότερα)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries