Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 04-11-13, 19:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το CO2 είναι παράξενο αέριο και δεν πρέπει να συγχέεται με τον ατμοσφαιρικό αέρα που αναπνέουμε από μπουκάλα όσοι είναι αυτοδύτες. Ο συμπιεσμένος αέρας όσο μικραίνει ο όγκος του μικραίνει και η πίεση και γιαυτό μόλις δούμε ότι πέφτει κάτω από 50 ατμ αρχίζουμε να ανεβαίνουμε γιατί "μένουμε" από αέρα.

Το CO2 μέσα στη μπουκάλα (υπό πίεση) είναι σε υγρή μορφή και εξαερώνεται ("βράζει" δηλαδή) σε μία σταθερή πίεση περίπου 58 bar στους 22 βαθμούς Κελσίου όπως ακριβώς το νερό βράζει σε πίεση 1 ατμόσφαιρας στους 100 βαθμούς Κελσίου. Όσο υπάρχει έστω και απειροελάχιστη ποσότητα υγρού CO2 στην μπουκάλα, η πίεση θα είναι πάντα στα 55 bar (με αυξομειώσεις μόνο λόγω θερμοκρασίας). Όταν η υγρή μορφή του διοξειδίου τελειώσει, τότε το υπόλοιπο που είναι σε αέρια μορφή καταναλώνεται πολύ γρήγορα και μόνο τότε βλέπουμε την πίεση να πέφτει, που σημαίνει ότι άδειασε και η μπουκάλα.

Αν αφήσουμε την στρόφιγγα ανοικτή περιμένοντας να δούμε το μανόμετρο της "υψηλής" να πέφτει, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να αδειάσει τελείως η μπουκάλα.

Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε την ποσότητα που μας έχουν γεμίσει είναι το βάρος. Θα πρέπει να έχουμε ζυγίσει την μπουκάλα άδεια και μετά γεμάτη.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι επαγγελματίες και να κάτσουν να μας υποκλέψουν 100 ή 200 γραμμάρια όταν μάλιστα είναι τόσο μικρή η αξία του, μάλλον δεν έχει λογική. Πολλοί μάλιστα μπαίνουν στον κόπο να ψύχουν τις μπουκάλες για να μπορέσουν να χωρέσουν όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται.
Φίλε μου μια χαρά τα λές, το μανόμετρο όμως του φίλου sarpijk δείχνουν 500 psi δηλαδή 34,47 bar, άρα κάτι δεν πάει καλά, ή το μανόμετρο δείχνει λάθος ή η πίεση στη μπουκάλα είναι λάθος, για να έχουμε 58 bar θα πρέπει τα mpa να είναι 5,8 ή τα psi 841, σωστά ? με το σκεπτικό σου η μπουκάλα έχει μόνο αέριο μέσα, άρα είναι άδεια ή το μανόμετρο δείχνει άλλα αντί άλλων, όντως κάτι δεν πάει καλά εδώ. Οι πληροφορίες που μας είπες για τα άερια πάντως είναι σημαντικές και εγώ προσωπικά έμαθα κάτι παραπάνω σήμερα. Τα καλά του φόρουμ, κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι.
Φίλε sarpijk μου ήρθε μια κουλή ιδεά, κούνα τη μπουκάλα, αισθάνεσε πως έχει υγρό μέσα ? αν έχει υγρό μέσα με τέτοια πίεση μαλλον τα μανόμετρα δείχνουν λάθος. Γιατί σύμφωνα με αυτό που μας είπε ο φίλος stephos αν έχει υγρό μέσα θα πρέπει να έχεις 55 bar ή 5,5 mpa και τα μανόμετρα δείχνουν λάθος, αν δεν έχεις υγρό η μπουκάλα είναι άδεια και μανόμετρα ίσως να δείχνουν σωστά. Συμφωνείς stephos ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries