Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #183  
Παλιά 04-11-13, 00:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και είμαι σίγουρος ότι σας έχω κουράσει. Θα μπω να δω και το calculator που μου εδωσες. Α θέλει δηλαδή. μπορεί να πέφτουν πιο γρήγορα gh kh αλλά το ph θέλει τον χρόνο του. οκ απλά για να μην τρομάξω όταν κάνω μετρήσεις και κλαίω τα λεφτά που έδωσα για όσμωση ενώ δεν είχα και την άπλα για να την πάρω. Πάντως ασβεστολιθικά δεν πρέπει να έχω γιατί και το με το ακουάφορτε έκανα το τεστ αλλά και οι τιμές ph kh gh δεν ανέβηκαν καθόλου σε σχέση με το νερό της βρύσης. Σωστά δεν τα λέω;
Τα λεφτα να τα κλαψεις, δεν θα τα κλαψεις, γιατι η ΑΟ ειναι το καλυτερο μεσον να μαλακωσεις το νερο.
Αν δεν πεφτει το πεχα και με την ΑΟ θα πρεπει να αλλαξεις στησιμο στο ενυδρειο γιατι κατι μεσα σου κανει η ζημια και δεν το βρισκεις, ή θα πρεπει να βοηθησεις με οξεα (πχ λιγη τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου να παρει μπρος η χαμηλη KH και να ριξει το πεχα)

Κι εγω ειχα βαλει κατι πετρες που δεν αντιδρουσαν με το ακουαφορτε, αλλα αν διαβασεις το αρθρο με τα πετρωματα θα δεις οτι υπαρχουν και πετρωματα που ειναι ασβεστολιθικα κι ομως δεν αντιδρουν με το ακουαφορτε.

Τη GH ΚΗ θα την ριξεις σταδιακα ειπαμε.
Σε καθε αλλαγη ρουτινας που κανεις πχ καθε εβδομαδα, βαζε και λιγο περισσοτερο ΑΟ καθε φορα.
Πχ ξεκινα με 10%, μετα 20, μετα 30 μετα 40, μεχρι να φερεις την GH ΚΗ εκει που θελεις και κρατα αυτο το ποσοστο για τις επομενες αλλαγες.
ή αν δεν θες να περιμενεις τοσες εβδομαδες κανε αλλαγη μερα παρα μερα ξεκινωντας με 5% αλλαγη σκετο ΑΟ, μετα αυξανε σταδιακα το ποσοστο την μεθεπομενη μερα σε 7, μετα 10, 15, 20, 25, 35 50, μεχρι να φερεις την GH εκει που θελεις και κρατα αυτο το ποσοστο για τις επομενες αλλαγες.
Αργη εισαγωγη του νερου της ΑΟ στην αλλαγη. Σαν να κανεις προσαρμογη.
-------------------------
Κατι που ξεχασα για τις μιξεις νερου ΑΟ βρυσης και τα αποτελεσματα σε GH KH.

Αν εχεις "ανωμαλη" βρυση και η GH και η KH εχουν μεγαλη διαφορα τιμων
πχ εχεις 21 GH και 8 ΚΗ (και ας υποθεσουμε η ΑΟ σου βγαζει GH 0) και θελεις να ριξεις την GH στο 7 θα δεις στο calculator οτι πρεπει να βαλεις πχ σε 100 λιτρα αλλαγη
Result: mix
33,33 Liter tapwater with
66,67 Liter R/O water
Mixing ratio: 1:2,0
Χοντρικα 35% βρυση + 65% AO

Η ΚΗ ομως με 65% ΑΟ θα σου πεσει απο 8 στο 2.8 ............ (8 χ 35% = 2.8 )
(Αλλο που δεν θελεις ) αλλα αν ηθελες για καποιο λογο να ειναι στο 4 θα μπορεις να βαλεις λιγη διαλυμενη (πχ προδιαλυμενη πρωτα στο ποτηρι και μετα με κυκλοφορητη στο δοχειο προετοιμασιας) μαγειρικη σοδα και να ανεβασεις ετσι μονο την ΚΗ χωρις να πειραχτει η GH.
Τη δοσολογια θα την βρεις πειραματιζομενος σε λιγο νερο ξεχωριστα.
Συνηθως στη μυτη ενος κουταλιου αν βαλεις φτανει να δεις διαφορα.

Την GH την ανεβαζεις (σε περιπτωση που παει πιο χαμηλα απο οτι θελεις, αφου εχεις ρυθμισει την ΚΗ χαμηλα εκει που θελεις) με μεταλλικα αλατα (Minerals).

Συνηθως ομως και μεγαλη να ειναι η διαφορα, δεν ξεφευγει απο τα ορια των ψαριων η χαμηλωμενη GH, ετσι ωστε να κατεβασεις οσο θελεις την ΚΗ (για να πετυχεις pH).
Θα τα δουμε ομως αυτα στην πορεια.
Απλα ενημερωνω απο τωρα, για διαφορες πτυχες του σπορ του μαλακου νερου

Αυτα γινονται στην αρχη μετα βρισκει ο καθενας τις ρουτινες του και δεν πολυψαχνεται, περα απο καποιους ελεγχους κατα καιρους.
Το tds meter και το πεχαμετρο φτανει για πιο συχνους ελεγχους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-11-13 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02042 seconds with 11 queries