Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 03-11-13, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Το ειχα ψάξει πριν το αγοράσω : "our meters are calibrated with a 342 ppm NaCl solution"
Πήρα μαζί κι αυτό...για όταν χρειαστεί http://www.ebay.com/itm/251204380251...84.m1439.l2649
Τωρα που εχεις καποια υποψια για λαθος μετρηση δεν ειναι ωρα να "χρειαστει" ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα να σου πω οτι δεν τα ειχα συνδεσει αυτα τα δυο τι θα μου πεις?

Δεν εχωσα το tds καποιες φορες που εκανα πειραματα (αμαθεια) με της αλλαγες νερου.

Αυτο που εχω δει πλεον τον τελευταιο καιρο καθως η αλλαγη νερου γινεται με συγκεκριμενα πλεον ιχνοστοιχεια δηλαδη συγκεκριμενες ποσοτητες απο καθε buffer οτι λιγο λιγο απο 470 εχει παει στα 550.

εννοειται με νερο ΑΟ.
Κρατα ημερολογιο αν θες να κανεις παρατηρησεις και γραφε ολες τις ενδειξεις ανα στιγμη που μετρας κατι, για να βλεπεις αλληλεπιδρασεις.
Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα δεις σημαντικη διαφορα στο tds οταν πεφτει το redox, γιατι διαβαζα οτι και η μετρηση GH (κυριως ασβεστιο μαγνησιο δλδ) "φαινεται" σωστη, παρα την αλλαγη του redox.
Αυτη ειναι η παγιδα ουσιαστικα με τις μετρησεις των αλατων, που ενω τις βρισκουμε σωστες, η οξειδωση τους μας κοροιδευει. Το orp meter μονο το καταλαβαινει αυτο.

Ειναι πως να το πω για να το καταλαβουν ολοι. Ειναι σαν να ανοιγεις το ντουλαπι και να βλεπεις 10 πακετα μακαρονια και να λες εχω τροφιμα αν χρειαστει, αλλα καποιο μαμουνι να εχει μπει μεσα, να τα εχει φαει και να εχει αφησει μονο το περιτυλιγμα. Το orp meter βλεπει και μεσα απο το περιτυλιγμα.

ΥΓ μη ξεχναμε φυσικα οτι τα αλατα (GH και KH) τα "υγιη" και μη οξειδωμενα, "καταναλωνονται" σιγα σιγα, και ειναι φυσικο με τον καιρο να φαινονται μειωμενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-11-13 στις 12:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 10 queries