Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-10-13, 10:56
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Χαμος με καφε αλγη και φυτα με προβληματα.

Γεια σας. Το ενυδρειο (96lt) μετα την αλλαγη setup τρεχει περιπου 6 μηνες. Το προβλημα ειναι πως εχω αυτην την κατασταση στα φυτα απο την αλγη (και στα τζαμια το ιδιο συμβαινει) αλλα οπως βλεπετε και τα ιδια τα φυτα εχουν προβλημα (εκτος της αλγης).
Η θερμοκρασια ειναι μεταξυ 24-26 βαθμων. Αλλαγες γινονται καθε 15 μερες περιπου στο 50%. Ταιζω 6 φορες τη βδομαδα. Η ψαροσυνθεση ειναι 5 gyppy και 2 neon. Τα φυτα ειναι ανουμπιες, 1 τοματια, και ενα που φαινεται σε μια φωτογραφια αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε. Ολα ειναι δεμενα πανω σε ξυλα. Δεν ριχνω λιπασμα γιατι στο πετσοπ που πηγαινω μου ειπαν πως δεν χρειαζεται λογω του οτι εινα πανω σε ξυλα και δεν ειναι φυτεμενα. Ο φωτισμος δουλευει περιπου 10 ωρες. Δεν υπαρχει συστημα CO2.
Αυτη η κατασταση ειναι απο το καλοκαιρι και μου ειπαν απο το πετσοπ οτι θα φυγει μονο του τωρα που θα κρυωσει ο καιρος και οτι ειναι λογο ζεστης. Το θεμα ειναι ομως πως η κατασταση συνεχιζεται.
Οι μετρησεις που εχω ειναι αυτες που φαινονται στη φωτογραφια και στο κουτακι μου σημειωσαν με κουκιδες που πρεπει να παιζουν.
Τι αλλο μπορει να συμβαινει? Μηπως υπαρχει κατι εμφανες το οποιο ομως δεν το εχω αντιληφθει?
Ευχαριστω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02391.jpg
Εμφανίσεις:  2373
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02392.jpg
Εμφανίσεις:  1809
Μέγεθος:  52,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02393.jpg
Εμφανίσεις:  1532
Μέγεθος:  56,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02397.jpg
Εμφανίσεις:  1201
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02398.jpg
Εμφανίσεις:  1000
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 12 queries