Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-10-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ alternanthera reineckii roseafolia σε ένα 85 λιτρο (καθαρά γυρω στα 75) με μόλις 2x15w φωτισμό.
Σε εμένα η alternanthera είναι κόκκινη, αλλά ρίχνει τα χαμηλά της φύλλα, σημάδι ότι 'διψά' για περισσότερο φωτισμό. Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Ο φωτισμός που έχεις είναι λίγο μικρότερος σε w/lt (0,33 με 0,4) από τον δικό μου.

2. Το ενυδρείο σου έχει, για τα λίτρα του, σχετικά μεγάλο βάθος. Αυτό επηρεάζει σίγουρα αρνητικά το φωτισμό γιατί η υδάτινη στήλη απορροφά πολύ φως.

3. Πολύ σημαντικότερο ρόλο από τα w/lt παίζει η ένταση του φωτός που είναι διαθέσιμη για την φωτοσύνθεση. Οι λάμπες σαν την sera daylight brilliant έχουν υψηλό επίπεδο φωτισμού για την ανθρώπινη όραση αλλά όχι για την χλωροφύλλη. Η philips aquarelle πρέπει να είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα, αλλά όχι πάρα πολύ. Φρόντισε, όμως, να έχεις το φυτό ακριβώς κάτω από αυτήν.
Για περισσότερα δες εδώ.
Σε εμένα η alternanthera βρίσκεται κάτω από μια sylvania gro-lux που έχει εξαιρετικό φάσμα για την χλωροφύλλη, αλλά φαίνεται λίγο σκοτεινή (και ροζ-μωβ) στον άνθρωπο.

4. Σημαντικό ρόλο παίζουν οι ανακλαστήρες και η πυκνότητα φύτευσης. Επειδή σε εμένα είναι φανερό ότι η alternanthera χρειάζεται περισσότερο φως φροντίζω να μην την πνίγουν τα γύρω της φυτά και κάνω ότι καλύτερο μπορώ στον ανακλαστήρα, κρατώντας τον καθαρό. Είναι ο ανακλαστήρας σου καλής ποιότητας και σε καλή κατάσταση;

Όπως καταλαβαίνεις, μάλλον έχεις δίκιο να πιστεύεις ότι έχεις χαμηλό φωτισμό.

Κατά τη γνώμη μου, αντί να προβείς σε αλλαγή των λαμπτήρων ίσως είναι καλύτερα να προσθέσεις μερικά μικρά κομμάτια led-οταινίας κόκκινου και μπλε χρώματος (σε αναλογία 3:1) πάνω από την alternanthera. 2-3 watt ίσως αρκούν. Φρόντισε η led-οταινία να είναι αδιάβροχη (IP τουλάχιστον 67). Αν, όμως, πρόκειται να αλλάξεις σύντομα την sera daylight λόγω τέλους της διάρκειας ζωής της, τότε αντικατέστησέ την με μια sylvania gro-lux και τοποθέτησέ την πάνω από το φυτό. Υπάρχουν κάποια μαγαζιά (όπως το igna.gr) που την φέρνουν.

-------------

Edit: Εδώ αναφέρει ότι η philips είναι το ίδιο καλή με την sylvania. Οπότε ίσως απλά να χρειάζεται να προσθέσεις λίγα led.
ακριβως απο κατω απο την λαμπα την εχω..ανακλαστηρες δεν ειχε το ενυδρειο και εχω βαλει αλουμινοταινια στο καπακι για αντανακλαση.θα παω να παρω σημερα αντανακλαστιρες αν βρω.ευχαριστω για τις πληροφοριες να εισαι καλα!!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01724 seconds with 11 queries