Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 11-10-13, 11:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις ωρες που τρωτε και που γραφετε για να βρω μια σωστη λυση.
τα δεδομενα ειναι τελικα οτι αν ειχα βαλει ενδοδαπεδια σωλινα θερμανση σε ολο τον πατο του ενυδρειου θα ηταν ολα πολυ ευκολα. απο την στιγμη που δεν εχω βαλει δεν μπορω να χρησημοποιησω θερμοσιφωνα ρευματος, η ηλιακο. το νερο που εχουν στο μποιλερ δεν θα κανει τιποτα στο ενυδρειο μου, και αν τυχον χρειαστει λειτουργησει βραδυ τα αποτελεσματα θα ειναι αντιθετα απο αυτα που χρειαζομαι. ειδικα ο ηλιακος θερμοσιφωνας που σκεφτομουν λογο οτι το υψος της ταρατσας ειναι στα 7-8 μετρα, θα εχω τρομερες απωλειες στην μεταφορα του νερου...
η σωστη λυση ειναι συμφωνα με τις διαστασεις του ενυδρειου ειναι να φτιαξω ενδοδαπεδια θερμανση γυρο στα 50 μετρα και να την βυθισω μεσα... πραγμα που δεν με κερδιζει σαν ιδεα... ( αντε παλι απο την αρχη ολα... )
η αλλη λυση και μαλλον αυτη που γερνω ειναι η σομπα πελλετ με αερα.
με αυτο τον τροπο θα κραταω το δωματιο που ειναι και το γραφειο μου σε λογικη θερμοκρασια και με μια πετατροπη που εχω σκεφτει θα στελνω και ζεστο αερα στο ενυδρειο οποτε και θα το ζεσταινω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01309 seconds with 11 queries