Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #66  
Παλιά 10-10-13, 13:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω που εγκειται το πρόβλημα.
Στην πλειονότητα του χρόνου της κανονικής λειτουργίας, το νερό της ύδρευσης δεν ρέει μέσω του ηλιακού. Παραμένει αποθηκευμένο στο καζάνι του. Η θερμοκρασία του νερού δεν μπορεί ποτέ να ξεπεράσει αυτή του ψυκτικού (ή μάλλον θερμαντικού) υγρού.
Το κλειστό κύκλωμα δεν έχει ξαναγίνει σε ηλιακό; Συγνώμη, αλλά το θερμαντικό υγρό είναι σε κλειστό κύκλωμα.
Το να βάλεις και το νερό σε κλειστό κύκλωμα δεν επιβαρύνεις καθόλου τον ηλιακό (μάλλον καλό του κάνεις - μειώνεις την διάβρωση κλπ).
Ακόμα και στην περίπτωση που η θερμοκρασία του νερού εισόδου είναι μεγαλύτερη από την θερμοκρασία του θερμαντικού υγρού δεν κάνεις κάτι που υπό φυσιολογική λειτουργία αποκλείεται. Όταν έχει παγωνιά, και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ χαμηλότερη από τη θερμοκρασία της παροχής ύδρευσης, κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα.
Επίσης, αν βρεις κάποιον ηλιακό που δεν χρησιμοποιεί πουθενά χαλκό, τότε μπορείς, ακόμα, και να περάσεις το νερό του ενυδρείου κατευθείαν από μέσα του! Αν αναμείξεις το νερό κατάλληλα στο φίλτρο η θερμοκρασία θα μεταβληθεί σταδιακά.
Οι σερπαντίνες θα έχουν υψηλή θερμοκρασία. Ναι, αλλά και η επιφάνεια του θερμαντήρα στα φυσιολογικά ενυδρεία έχει υψηλή θερμοκρασία ΟΣΟ δεν υπάρχει επαρκής ροή γύρω τους. Αν η ροή είναι επαρκής τότε οι σερπαντίνες δεν θα έχουν υψηλή θερμοκρασία στην επιφάνειά τους. Επίσης, τα ψάρια, αν νοιώσουν δυσφορία, θα μπορούν να απομακρυνθούν.
σου λεω οτι ακριβως μου ειπε ο υδραυλικος. οτι το νερο επιδη θα ειναι κλειστο κυκλωμα ισως να εχει θεμα οταν δεν το χρησημοποιω και εχει πολυ ηλιο. για να περασω το νερο του ενυδρειου μεσα απο τον ηλιακο θα ηταν καλο αλλα για σκεψου να πεφτει το νερο στο ενυδρειο με 70+ βαθμους. στο σημειο εκεινο θα δημιουργηθει θεμα αν περναει κανενα ψαρι. στο φιλτρο δεν μπορει να πηγαινει λογο οτι εχω φιλτρο μπακι... αλλα και να μπορουσα να το ριχνω εκει θα ριμαζα την βιολογια.
δεν ξερω τι παιζει παντος με τον ηλιακο απλα σου λεω οτι μου λενε...
γενικα εχω μπερδευτει πολυ... ξερεις οπου ακουγονται πολλες γνωμες στο τελος γινετε χαμος...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου λες ρε Θανάση, μέσα από το θερμοσίφωνο ποιο νερό θα περνά; Το νερό του ενυδρείου η κύκλωμα με σερπαντίνα που θα περνά μέσα από το ενυδρείο; Αν περνά το κανονικό νερό του ενυδρείου θα έχεις πρόβλημα. Τα θερμοσίφωνα μέσα έχουν ένα τσίγκο, ψευδάργυρο που δεν αφήνει το θερμοσίφωνα να διαβρωθεί Ο ψευδάργυρος είναι δηλητήριο.
θα μου αρεσε να περναω το νερο του ενυδρειου απο τον θερμοσιφωνα αλλα πραγματικα παλι εχω μπερδευτει....
αλλος λεει δεν εχω προβλημα και αλλος λεει εχεις...
δεν ξερω πιος απο τους 3 ειναι οκ για να περναω το νερο... γυαλινος?? ανοιξιδωτος?? χαλκινος...??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 10-10-13 στις 13:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries