Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 10-10-13, 08:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Θανάση, η θέρμανση με θερμοσίφωνα είναι η πιο αντιοικονομική. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ο θερμοσίφωνας είναι στην ουσία ένας απλός θερμαντήρας σε άλλη μορφή.
Το ότι το ενυδρείο έχει πολύ μικρότερες απώλειες από ένα γυάλινο ενυδρείο είναι σίγουρο. Αλλά όσο και μικρές απώλειες και να έχει, ακόμα και τέλεια θερμομονωμένο να είναι, σε κάθε αλλαγή νερού θα πρέπει να ζεστάνεις το καινούργιο νερό. Είναι οικονομικό να ζεστάνεις π.χ. 2000 λίτρα (τόσο περίπου δεν θα είναι οι αλλαγές σου; ) με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα;
Επίσης, σκέψου ότι η επιφάνεια του ενυδρείου έχει σημαντική έκταση. Δεν είμαι μηχανολόγος για να σου υπολογίσω εύκολα πόσες θερμικές απώλειες θα έχεις, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι η εξάτμιση και μόνο νερού από τέτοια επιφάνεια θα συνεπάγεται σημαντική θερμική απώλεια.
Επίσης, φαντάσου ότι η γυάλινη επιφάνεια στην πρόσοψη θα έχει τις ίδιες απώλειες όσο σε ένα κανονικό ενυδρείο.
Το ότι η θερμοκρασία του νερού θα παραμένει πρακτικά σταθερή δεν σημαίνει ότι θα κάνεις οικονομία, γιατί για να ανεβάσεις 1° τη θερμοκρασία χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια (κόστος) με έναν που έχει 300 λίτρα και την ανεβάζει... 20° !!!.
με τα λεγομενα σου στην τελευταια παραγραφο οσο κοστιζει η θερμανση σε ενα ενυδρειο 300 λιτρων θα κοστιζει σε εμενα που ειναι 5.000+ οποτε τι αλλο θελω...???? οσο μεγαλη κι αν ειναι η επιφανεια του ενυδρειου απο την στιγμη που θα ειναι κλειστει απολιες απο εξατμιση δεν θα εχω. οτι θα εχω θα ειναι απο το τζαμι και λογικο ειναι.
σιγουρα δεν ψαχνω να εχω το ενυδρειο τσαμπα, ρευμα θα καιω... απλα εχω την εντυπωση οτι θα καιω λιγο για τα δεδομενα του ενυδρειου μου.
την αλλαγη νερου που αναφερεις και εχεις δικιο, δεν ειναι και τοσο τραγικο. σε μεγαλα ενυδρεια οι αλλαγες ειναι πιο αραιες. μην φανταστεις οτι γινονται αλλαγες καθε εβδομαδα η καθε 10 μερες.
σκεφτομαι οτι με μια σομπα πελλετ θελω το μηνα γυρο στα 150 ευρω καυσιμα + η σομπα που κανει κανα 1000 ευρω.
με την ηλεκτρικο θερμοσιφωνα , αν υπολογισουμε οτι κανει κανα 300αρι ενας καλος και με το σκεπτικο οτι παλι θα καιω πιο λιγο απο 150 ευρω που θελει για καυσιμα η πελλετοσομπα νομιζω οτι θα μου ερχετε πιο οικονομικα εκτος απο την οικονομια στην εγκατασταση....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην συγκεκριμένη αντλία θερμότητας που δουλεύει με εναλλάκτη στον αέρα, όσο υψηλότερη η εξωτερική θερμοκρασία του αέρα τόσο το καλύτερο (υψηλότερος βαθμός απόδοσης), που φτάνει μέχρι και x3, αν θυμάμαι καλά. Αν βάλεις κάτι τέτοιο αξίζει τον κόπο να βάλεις και νυχτερινό (μειωμένο) τιμολόγιο ΔΕΗ.
Η δικιά μου εκτίμηση πάντως, είναι ότι δύσκολα θα βγει οικονομικότερα από το pellet.
Αλλά εγώ επιμένω (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός), τον ηλιακό θερμοσίφωνα, γιατί τον απορρίψαμε; Επειδή θέλει κυκλοφορητή (μια αντλία δηλαδή); Σιγά το κόστος και τη φασαρία, βρε παιδί.
Νομίζω ότι ηλιακός + η παραπάνω αντλία θερμότητας, όταν ο ήλιος έχει εξαφανιστεί, μαζί με έξυπνη ρύθμιση θερμοκρασίας (μερικούς βαθμούς χαμηλότερη το βράδυ) και έχεις σαφως την υψηλότερη οικονομία.
σε αυτο που ρωτας για τον ηλιακο, εχουμε ενα θεμα επιδη ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν θα το χρειαζομαι συνεχεια.
επισης οταν το χρειαζομαι, θα κατεβαζει στις σερπατινες 80-100 βαθμους με οτι αυτο συνεπαγεται.
εχουμε ενα θεματακι απο οτι μου ειπε εδω ο υδραυλικος, και ειναι κατι που δεν το εχει ξανασυναντησει, να ειναι ο ηλιακος σε κλειστο κυκλωμα και οχι σε γραμμη υδρευσης...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 10-10-13 στις 08:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01974 seconds with 11 queries