Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-10-13, 22:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα.
Αστρωτο ενυδρειο, μπαφερς και pH crash πακετο

-------------------------

ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη.

Σε ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο οπως και σε ενα στρωμενο ενυδρειο οι τιμες αμμωνιας ΝΗ3 και νιτρωδων ΝΟ2, ειναι μηδεν.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικες μετρησεις
Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες (αδειο ενυδρειο χωρις ψαρια ή τεχνητους ρυπους??? αν ναι, τοτε ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου) οι μετρησεις μου ηταν οι εξης

Θερμοκρασια 27c
PH. : 7,5-8,0
NH2: 0 (νιτρωδη)
NH3:0(αμμωνια)


Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5
NH2 : 2
Nh3 : 0
Θερμοκρασια 27c

Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??
Οι μετρησεις ηταν αραιες. (οταν στρωνουμε ενυδρειο και βαζουμε ψαρια μεσα, κανουμε καθε μερα -και παραπανω αν χρειαστει- μετρησεις)
Αναμεσα στις μετρησεις που εκανες και οσο εβαζες καθε εβδομαδα ψαρια, πρεπει λογικα να ανεβηκε η αμμωνια και μετα να μηδενισε (σημειωση η αμμωνια ειναι αλκαλικη και ανεβαζει το πεχα)
Απλα μαλλον δεν προλαβες να την μετρησεις. (ή δεν εγινε σωστη μετρηση)
Τα ψαρια την ... "μετρησαν".
Τωρα εχει σειρα η ανοδος των νιτρωδων. Και αυτη κραταει πολυ περισσοτερες μερες μεχρι να μηδενισει.
Σε ενα τυπικο κυκλο αζωτου πχ 30 ημερων σε ενα στρωτο ενυδρειο, η αμμωνια ξεκιναει να ανεβαινει την πρωτη μερα και μηδενιζει στις 7-10 μερες και τα νιτρωδη αρχιζουν να ανεβαινουν στις 7-10 μερες και μηδενιζουν στις 30 μερες.

1. Βρες μπολι και μπολιασε.
ΧΘΕΣ
Μεχρι τοτε αλλαγες καθε μερα 50-70% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραπανω προσθηκη Prime (ριχνε και βακτηρια αν εχεις, μια ωρα μετα την αλλαγη)
2. Διορθωσε τη συνθεση σου
(αυτο μπορεις και αυριο )

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-10-13 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 10 queries