Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-07-05, 14:58
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niouch
Εδώ είναι μια αλλη μεγαλη κουβέντα αφου ολοι προτεινουν Turboflotor Multi SL αλλα οταν η κουβεντα παει σε συγκριση με το Aqua-c Remora
οι ιδιοι λενε οτι το remora ειναι σε γενικες γραμμες καλύτερο
Εχει τυχει να ειχα το Ρεμορα, σε καμοια περιπτωση δεν εμεινα ικανοιποιημενος. Και δεν εχω δοκιμασει ενα, αλλα τρια!! Τα δυο μαλιστα τα ειχα παραγγειλει απο αμερικη με καραβι, και οταν ηλθαν δεν ηθελα ουτε να τα δω! Το πρωτο μαλιστα μου το ειχε δανειση ενας παλιος γνωστος και οντως την πρωτη βδομαδα εβγαλε. Στην πορεια ομως απλα σταματησε η εβγαζε αστεια πραγματα. Ετσι οδηγηθηκε ενα ολοκληρο ενυδρειο (με τις ευλογιες του γνωστου... ) στην αλγη. Οταν το πηρε πισω και εβαλα το Aquamedic, ξαφνικα ολα αρχισαν και πηγαιναν προς το καλυτερο! Μα ολα προς το καλυτερο! Η αλγη αρχισε να κοβει, το redox ανεβηκε και ειχα μια συμαντικη σταθεροποιηση του Ph.

Δεν λεω, σε σχεση με κατι σκιμμερ τυπου Prism η Berlin ηταν ανωτερο, αλλα μολις δοκιμασα αλλα σκιμμερ, ολα φυσικα τυπου Venturi και οχι gravity fed, ολα αρχισαν να πηγαινουν προς το καλυτερο. Πραγματικα το λεω πως καλο το ρεμορα το λεει μονο οποιος δεν εχει δοκιμασει αλλα σκιμμερ, για να δει την διαφορα.

Και μια αποδειξει περα απο αυτα που λεω, εχει τυχη να μιλησω με καποιο παιδι που εχει και τα 2 συγκεκριμενα σκιμμερ στο ενυδρειο του, και μου ειπε πως το Aquamedic εβγαζε περισοτερο παλια, αλλα τωρα βγαζει το ρεμορα παραπανω. Τον ρωταω εαν το εχει καθαρισει τελευταια και μου ειπε πως τους τελευταιους 2 μηνες δεν το εχει καθαρισει. Σκιμμερ χωρις καθαρισμα καθε βδομαδα για να πεταμε την μουργα που πιανει μεσα στον σωληνα δεν γινετε. Ετσι κανενα δεν δουλευει σωστα. Αυτο ισχυει για ολα.

Και για τελος, ετυχε να πετυχω σε ενα φορουμ στην αμερικη μια ψηφοφορια για το εαν το συγκεκριμενο σκιμμερ δουλευει καλα. Τα ποσοστα ηταν τα εξεις. 52% δουλευει μια χαρα. 18 τις εκατο μια ετσι μια αλλιως, 5 τις εκατο σχεδον καθολου και 25% καθολου και φυσικα δεν ηταν καθολου ευχαριστημενοι. Και μονο που γινεται μια τετοια ψηφοφορια,
κατι δειχνει οτι ειναι λαθος...

Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries