Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 04-10-13, 09:20
Το avatar του χρήστη George C
George C Ο χρήστης George C δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα είδος πέτρας
κι αφού δεν μπορείς να μαζέψεις από την εξοχή , διάλεξε αυτές με τις οποίες θα φτιάξεις τις κατάλληλες κρυψώνες για τα ψάρια.
Καλά είναι να είναι ασβεστολιθικές αλλά με το σκληρό νερό της Αθήνας δεν παίζει και μεγάλο ρόλο.
Από τον συγκεκριμένο για τις φεγγαρόπετρες που λέω πχ δεν είναι ασβεστολιθικές όμως. Σωστά; Οι ασβεστολιθικές που είδα χθες στο μαγαζί είναι άσπρες και τρίβονται εύκολα. Πολύ μαλακές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι τις βράζουν ή τις βάζουν σε διάλυμα χλωρίνης για αποστείρωση (μετά ξέπλυμα καλό και αντιχλώριο).
Οκ, κάποιοι. Εσύ τι προτείνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αραγωνίτης είναι ακριβός. Πάρε αν θέλεις, αλλά ψιλό και ανακάτεψε με άμμο θαλάσσης. Ο μαύρος και γενικά ο σκούρος βυθός κάνει ορισμένα ψάρια (πχ labidochromis) να σκουραίνουν τα χρώματα τους.
Άμμο θαλάσσης είναι η χαλαζιακή άμμο που έχει στο site ο "Χωματεχνική";
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες στην ομορφη Αφρικη.

Εγω δεν θα εβαζα τιποτα στον πατο.Αν βαλεις φελιζολ,θα σκαβουν και θα φαινεται ασχημα,αν βαλεις το πλεγμα αυτο,η γνωμη μου ειναι οτι μπει εκει μεσα θα πετρωσει.Αν θελεις καθαρα για ψυχολογικους λογους,βαλε φελιζολ dow εκει που θα πατησουν οι πετρες μονο,και ασε ελευθερο ολο το υπολοιπο.
Ο αραγωνιτης ειναι οτι το καλυτερο για αφρικανικο,αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικος.Το ενυδρειο θα το βλεπεις εσυ,οποτε στηστο οπως αρεσει σε σενα,Απλα η γνωμη μου ειναι ,μην αγοραζεις ετοιματζιδικες πετρες,αλλα μαζεψαι απο την φυση,για να εχεις κατι αλλο,και οχι οπως οι πολλοι.
Σε κατάλαβα, ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Πόσο ακριβός δηλαδή; 3 σακιά μου είπε θα χρειαστώ περίπου για τα 240 λίτρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George C : 04-10-13 στις 09:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries