Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #160  
Παλιά 27-09-13, 13:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να τον στρέσαραν 2 ψάρια 4cm το καθένα (άσχετα πόσο θα γίνουν στην πορεία).
μην εισαι και πολυ σιγουρος

ασχετα απτο τι πιστευω εγω για το ενστικτο των ψαριων και το τι καταλαβαινουνε(για το οποιο δεν εχω αποδειξεις,ουτε εχω διαβασει κατι-μην παρεξηγηθω),αλλα ισως να ειχε ενδιαφερον να βλεπαμε τι θα γινοτανε αν αντι για δυο οσκαρ,εβαζες δυο ραμιρεζι πχ.η καποιο αλλο "μικρο" ψαρι που στο τελικο του μεγεθος να φτανει αυτο που εχουν τωρα τα οσκαρ...

μην ξεχνας ομως οτι το ψαρι ητανε μονο του τοσο καιρο.

δεν λεω οτι προεκυψε απο αυτο το Ick,γιατι ειχες κιαλλα πιο σοβαρα προβληματα στο ενυδρειο σου.

εχω ομως καποιες ερωτησεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο δυνατή φίλτρανση, έχει μεγάλα ψάρια και θα την χρειαστεί σύντομα και φυτά.
οπως?
-------------------------

Το είχες λίγο αφήσει το ενυδρείο και τα έκανες όλα μαζί, τώρα βάλε την συντήρηση σε μια ρουτίνα, τις αλλαγές και την σκούπα βυθού και όλα θα στρώσουν.
πως θα το κανει αυτο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι συνεχομενες αλλαγες 60% καθε 2 μερες ειναι ενα θεμα νομιζω.

γιατι?

πιστευω οτι τα πλαστικα του κανουν τη ζημια.βαλε ριζα-ες στα πλαινα για να κρυβονται τα oscar και ασε χωρο για σουλατσες.
+1 παιζουν κιαυτα το ρολο τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αλλαγες νερου εκτος απο την προφυλαξη για αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας, πρεπει να προσεχουμε και την αποτομη μεταβολη pH GH KΗ.
Η αποτομη μεταβολη τους μπορει να φερει το λιγοτερο ... στρες. Και το στρες κανει το ψαρι ευάλωτο σε ασθενειες.
Αυτα τα τσεκαρες με μετρησεις πριν κανεις τις αλλαγες?

Σε ενα ενυδρειο παρατημενο, οι παραμετροι αυτες αλλαζουν, πεφτει το πεχα, καταναλωνονται τα ιοντα ασβεστιου κλπ.
Οι πρωτες αλλαγες πρεπει να ειναι πιο προσεκτικες και με πολυ αργο ρυθμο, πχ να διαρκουν 1+ ωρα.

Επισης και το ανακατεμα ενος βρωμικου βυθου μπορει να απελευθερωσει τοξικα αερια (πχ υδροθειο, μυριζει σαν κουβιο αυγο), να διαταραξει την βιολογικη ισορροπια και να ανεβασει την αμμωνια.
+1
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries