Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-09-13, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον,για να μη χασουμε τη μπαλα.
στο θεμα υπηρξαν δυο ειδων συμβουλες.

α)οι μεν, που συστησανε προσοχη και διαβασμα για να μην ταλαιπωρηθουνε τα ψαρια(οποιες και αν ειναι οι διατροφικες τους συνηθειες!)και συγχομπιστες(μεταξυ αυτων και εγω) που προτεινανε στον σοφοκλη να μην κανει βιαστικες κινησεις και να προσεξει τη φιλτρανση του,το τι νερο θα δωσει στα ψαρια του και πως θα το κανει,παραθετοντας και στοιχεια απο εγκυρες σελιδες.

β)οι δε,που προτεινανε νερο απτη βρυση γιατι τα ψαρια ειναι μεγαλα και δεν "νιωθουν απαυτα",με βαση την προσωπικη τους εμπειρια με τα ψαρια.αν ειπωθηκε κατι πιο σοβαρο κ χρησιμο κατ´ιδιαν σε πμ,δεν το λαμβανω υποψη μου αφου δεν ξερουμε τι ηταν αυτο.

ακολουθοντας την πρωτη περιπτωση ο θεματοθετης δεν εχει τιποτα να χασει,παρα μονο χρονο και ισως και καποια εξοδα για να ασχοληθει και να προσφερει στα ψαρια του αυτα που χρειαζονται.

στη δευτερη περιπτωση,εχουμε δει ολοι νομιζω αρκετες φορες τα αποτελεσματα....


αφου και οι δυο τυποι χομπιστα,"αγαπανε τα ψαρια και το χομπι"
ο μελλοντικος αναγνωστης,θα μπορεσει να κρινει και τους δυο με βαση τα γραφομενα
τη γνωμη των ψαριων για ολα αυτα,πιστευω πως την ξερω ηδη...
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).
Το μονο που χρειαζεται ειναι ρυθμιση θερμοκρασιας και αν ειναι δυνατον να μεινει μερικες ωρες (8-12 ωρες ή 4-5 με αεραντλια) σε ενα δοχειο για να φυγουν τα τυχων αερια που εχει να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του και να εξατμιστει και το χλωριο (κι ετσι να γλυτωσει και τα οποιαδηποτε χημικα προσθετα και τη προθερμανση του νερου - αν το δοχειο ειναι σε θερμοκρασια χωρου).

Εγω τουλαχιστον αυτο μονο θα εκανα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 10 queries