Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-09-13, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Πρόβλημα με Vallisneria και Echinodorus

Καλησπέρα παιδιά,
έχω αυτό το ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154
και έχω πρόβλημα με τα φυτά μου. Το Echinodorus γέμισε τρύπες και πέφτουν φύλα και η Vallisneria σχεδόν εξαφανίστηκε. Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα και με τα άλλα φυτά όπως την Hygrophila polysperma και την Ludwigia repens, χάνουν πολλά φύλα. Διαβάζοντας από άλλους συνχομπίστες προσπαθώ να καταλάβω που κάνω λάθη αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Για λίπανση χρησιμοποιώ προϊόντα της Seachem.
Καθημερινά Flourish Iron 2 ml για 6 ημέρες. 1 φορά τη βδομάδα Flourish,1 φορά τη βδομάδα Flourish Trace 4 ml και 2 φορές τη βδομάδα Flourish Potassium από 4ml. Κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού δεν βάζω τίποτα. CO2 υπάρχει DIY με ζάχαρη και μαγιά με 4 μπουκάλια το 1,5 λίτρου με 700 γρ ζάχαρη το κάθε μπουκάλι και μισό φακελάκι μαγιά που φτιάχνω 2 μπουκάλια εναλλάξ κάθε βδομάδα, υπάρχει και ρυθμιστής πίεσης που καταφέρνω να έχω σταθερό CO2 με 100 φυσαλίδες ανά λεπτό περίπου. Ο φωτισμός είναι και αυτός DIY με 19 LED panel που το κάθε πάνελ έχει 48 led 3528. Αναλυτικά υπάρχουν 3 panel μπλε , 3 κόκκινα, 5 warm white, 6 cool white και προστέθηκαν 2 ακόμα cool white αλλά με led 5050 που έχουν πολύ περισσότερο φως και ήδη έχω παραγγείλει και άλλα τέτοια για να αντικαταστήσω μερικά 3528, Υπόστρωμα υπάρχει μόνο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι γύρω στους 4 πόντους. Χθες έβαλα ταμπλέτες florenette A δίπλα στις ρίζες μπας και σώσω τη κατάσταση. Έχετε κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ή κάποια συμβουλή ?
Άλγη δεν υπάρχει καθόλου εκτός κάποια γλίτσα στα τζάμια αλλά σε πάρα πολύ μικρό μέγεθος που καθαρίζω απλά με το μαγνητάκι τζαμιών.
Τα φυτά στις φωτό είναι 6-7 ημερών μόνο.

Μήπως θα πρέπει να βγάλω και τα apple snail γιατί μέχρι και τρύπα στη anubia μου έκαναν
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013166.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  29,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013168.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  41,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013170.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013171.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  40,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03507 seconds with 12 queries