Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-09-13, 18:38
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Νέα από το στρώσιμο...

Παίδες καλησπέρα

5η μέρα του νέου ενυδρείου σήμερα και έχουμε και λέμε:

- Αμμωνία σήμερα που μέτρησα είχα 0,3-0,4 περίπου. Τη βρήκα αρκετά χαμηλή για την ποσότητα τροφής που ρίχνω καθημερινά, πράγμα το οποίο μου επιβεβαιωσε τα λεγόμενα του Δέλτα66 ότι ρουφάνε αρκετή από αυτή τα φυτά (σύμφωνα και με τα παρακάτω)..
- Έχει κάνει σχεδόν από την αρχή την εμφάνισή της η γνωστή ασπροδιαφανής βλέννα τόσο πάνω στο mopani όσο και σε διάφορα σημεία του βυθού εκεί που βρίσκεται τροφή σε αποσύνθεση.
- Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι τα φυτά πήραν σχεδόν αμέσως μπρος (όλα εκτός από τη moss)! Σε τέτοιο βαθμό που αναγκάστηκα να "κλαδέψω" το θεωρητικά πιο δύσκολο φυτό που έχω αυτή τη στιγμή (Pogostemon Stellata) διότι μεγάλωνε στραβά και εις βάρος των γειτονικών φυτών τα οποία επισκίαζε..
- Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτή η άμεση ανταπόκριση των φυτών οφείλεται στην παροχή διοξειδίου και στο Flourish.
- Για τους δύο παραπάνω λόγους αποφάσισα, προς το παρών τουλάχιστον, να μην ξεκινήσω την χορήγηση του Nitrogen που λέγαμε και να παρακολουθώ την εξέλιξη...
- Το μόνο φυτό το οποίο έχει παραμείνει στάσιμο είναι η Moss παρεξενεύοντάς με καθώς είναι το ευκολότερο φυτό που έχω.

Ερωτήσεις:
1) Υπάρχει περίπτωση η ασπροδιάφανη βλέννα του ξύλου να επηρεάσει αρνητικά τη δεμένη moss μέχρι να κάνει τον κύκλο της και να φύγει?
2) Αποφάσισα από την αρχή στο να ρίχνω χύμα την τροφή μέσα στο ενυδρείο αφήνοντάς την να σαπίζει και να πιάνει φούγκους, καθώς διάβασα από διάφορες πηγές ότι αυτό συντελεί στην θετική εξέλιξη του στρωσίματος και του ενυδρείου γενικότερα... Μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries