Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-06-05, 22:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Το οτι οι κατασκευαστές UV συνιστούν ράβδο, δε μου λέει τίποτα. Κάποιοι άλλοι κατασκευαστές συνιστ........
Ενας κατασκευαστής ο οποίος σέβεται το ευατό του θα πρέπει πρώτα να είναι καλυμένος για την ασφάλεια των πελατών του. Τι θα γίνει αν κάποιος χομπύστας πάθει ηλεκτροπληξία και τους κάνει μύνηση; Πρέπει να είναι κάπως καλυμένοι νομικά.

Παραδείγματα; Το φωτιστικό της Coralife που έχω έχει μεγάλα γράματα παντού να μην τοποθετηθεί πάνω απο το ενυδρείο χωρίς να μπεί πρώτα διαχωριστικό τζάμι... Δεν βρήκα πουθενά να έχει πιστοποίηση IP65 ή κάτι τετοιο...

Οσο αναφορά την "διαμάχη" ναι/όχι γείωση, ήδη έχουν καλυφθεί αρκετά απο τις δυο μεριές
Εφόσον έχει τόσα ηλεκτρικά πεδία απο τα μοτέρ, το νερό είναι floating, λογικό είναι να υπάρχει κάποιο δυναμικό. Αν δεν έχεις διαροές, έχεις/δεν έχεις γείωση δεν τρέχει τίποτα.
Αν έχεις όμως διαροή, τότε αν βάλεις γείωση θα πρέπει οποσδήπωτε να έχεις κάποιο ανεξάρτητο ρελέ για το πολύπριζό σου και μάλιστα αρκετά ευέσθητο.
Το μειονέκτημα απο αυτό είναι ότι μπορεί στα καλα καθούμενα να κόβει, το αποτέλεσμα χειρότερο απο το να το αφήσεις floating.

Βεβαίως αν το πρόκειται για χώρο όπου δεν θα είμαι εγώ καθημερινά και υπάρχει περίπτωση να έχει παιδάκια που βάζουν χεράκια ( κόψιμο τα χεράκια!!! ) τότε η άνθρώπινη ασφάλεια είναι πάνω απόλα!

Για το phμετρο έχω ακούσει ποιο πολλά προβλήματα με τα RF που βγάζουν τα ηλεκτρονικά balast.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries