Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-08-13, 12:48
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η απαντηση ειναι πως ετσι οπως το κανουμε τοποθετωντας τα απο πανω λειτουργει ως θεμελιο, απο την αλλη οπως το κανουν οι εταιριες λειτουργει σαν κοντρα. Ιδανικο θα ηταν ενα διπατο που να συνδυαζει τα πλεονεκτηματα και των δυο μεθοδων, αλλα απο τη στιγμη που επιλεγουμε τη μια απο τις δυο εχουμε διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, οποτε το φτιαχνουμε οπως μας βολευει.
Και γιατί αφού φτιάξουμε το ενυδρείο με περιμετρική κόλληση να μη το εδράσουμε σε ένα νέο τζάμι? Εύκολα γίνεται, αυξάνει λίγο το κόστος και βαραίνει ίσως αλλά υποθέτω ότι το εννιαίο τζάμι μπορεί να είναι και 6άρι?

Παράθεση:
καλα τις εχεις αν σε βολευει.
προσωπικα παντως στο 80*40*40 δεν εχω βαλει ακομα κοντρες (δε λεω πως ειναι σωστο, αλλα μην τρελαινεσαι, απο καπου πρεπει να ξεκινησεις)
Η σκέψη να μην τις βάλω εγκάρσια και να τις γυρίσω κατά μήκος ξεκίνησε ακριβώς επειδή και τώρα έτσι είχαν μπει για να μην εμποδίζουν τα ανεμιστήρια του καπακιού και το άνοιγμα της ταΐστρας. Αλλά άλλο τα 40 εκ ύψους που είχα μέχρι τώρα και άλλο τα 60εκ. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω.


Παράθεση:
Μια εταιρια που θελει να βγαλει μια φθηνη κινεζια πχ θα προτιμησει μια no name που της ερχεται 1 ευρω ο τονος, μια αλλη που θελει να πουλησει ακριβα υποστηριζοντας την ποιοτητα δεν αποκλειεται να βαλει και bison η και καλυτερη (αναλογα με ποιον προμηθευτη εχει καλυτερη συμφωνια).
Αν είναι αυτό το κριτήριο επιλογής οκ, κάπου διάβαζα όμως ότι οι επαγγελματικές έχουν καλύτερη ελαστικότητα και μάλιστα είχε και ένα τεστ που έλεγε ότι για να δοκιμάσουμε αν η σιλικόνη του εμπορίου που αγοράσαμε είναι ισάξια, δημιουργούμε ένα σιρίτι, το αφήνουμε να στεγνώσει καλά και όταν στεγνώσει αρχίζουμε να το τραβάμε και δεν πρέπει να σπάσει πριν πολλαπλασιάσει κάποιες φορές το αρχικό του μήκος. (δεν θυμάμαι το πολλαπλάσιο που έγραφε νομίζω τρεις φορές)

Παράθεση:
ακομα καλυτερα γιατι κατα καποιο τροπο θα εχεις wet-dry (οχι βεβαια οπως σε sump που το νερο πεφτει πρωτα στα υλικα που ειναι στον αερα, αλλα σιγουρα θα βοηθησει την καλη βιολογια καπως με καλυτερη οξυγονωση υλικων)
Ίσως να μην εξήγησα εγώ κάτι καλά. Το φιλτροκούτι τώρα είναι 40 εκ. ύψος. Όταν το ενυδρείο γίνει 60εκ., θα αναγκαστώ να το κολλήσω 20 εκ. πάνω από το βυθό (θα αιωρείται) για να είναι στην επιφάνεια. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν σε αυτή τη θέση, η κάτω γρίλια θα μπορεί να γυρίζει επαρκώς τα νερά του κάτω μέρους του ενυδρείου.
-------------------------
Παράθεση:
εχω 4 DIY ενυδρεια τα 3 ειναι κολημενα περιμετρικα κολημενα.στο τεταρτο ακολουθησα αλλη τακτικη.κολησα πανω στον πατο και μετα πηρα ρεταλια τζαμια οχι απαραιτητα να ταιριαζουν εντελως οι διαστασεις και τα κολησα απο μεσα γυρω γυρω.σε κανενα απο τα 4 δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.το βασικο ειναι να ειναι καλα τα κοληματα.
Έχω αρχίσει και το καταλαβαίνω Λέανδρε. Μιας και έχεις πάρει το κολάι κερνάω καφέ και γλυκό.
-------------------------
Παράθεση:
Καμια δυσκολια,αντιθετος ειναι πολυ πιο ευκολο να το κολλησεις,γιατι θα εχεεις για οδηγο την βαση.Αλλα σου ειπα στα λιτρα σου δεν εχει σημασια το πως.
Πιστεύω ότι όντως είναι πιο εύκολο έτσι. Πάμε για περιμετρικό και βλέπουμε.

Παράθεση:
Αυτο ειναι λειτουργικο προβλημα σου,οποτε,κανε το αρχικο σχεδιο σου,αλλα στα υποψιν οτι εχει 30 ποντους,και οι κοντρες πρεπει να ειναι 6 ποντους η καθε μια,οποτε θα χασεις 12 ποντους.
12 πόντοι είναι πολλοί. Μετά θα μείνω με τρια ανοίγματα 15ποντα για να δουλεύω? Θα ξαναδοκιμάσω το κατα μήκος μάλλον.

Παράθεση:
Εξωτερικο με 1000,γιατι θα γλυτωσεις και λιτρα απο μεσα.
Μάλλον εκεί βλέπω να καταλήγουμε. Αν αφήσω τρύπες - αναμονές για το εξωτερικό και μετά το μετανοιώσω, κλείνουν με κάποιο τρόπο με ασφάλεια?

Παράθεση:
Το αλλο μου χομπι ειναι οι κατασκευες,οποτε οτι μηχανημα παρεις ειναι καλο,αλλα γιατι να δωσεις τζαμπα λεφτα,εφοσον μπορεις να την κανεις την ιδια δουλεια και με 3 ευρο?
Τα ίδια χόμπι έχουμε... Μηχανικά έχω ήδη δύο και είναι και σχετικά καλά. Το αέρος το συζητάω για σταθερή ροή και καλύτερο αποτέλεσμα. Απλά δεν θα χρησιμοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα πουθενά αλλού. Εκτός και αν αρχίσουμε να φτιάχνουμε ενυδρεία και τα πουλάμε στους Γερμανούς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 01-08-13 στις 12:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02308 seconds with 11 queries