Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-07-13, 15:08
Το avatar του χρήστη nireas
nireas Ο χρήστης nireas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σε 100άρι φυτεμένο έχω endlers, red cherry, και caridina babaulti blue. Τρέχει τρία χρόνια και ο αριθμός των red cherry είναι απροσδιόριστος. Οι babaulti είναι επίσης πολλές, αλλά σαφώς λιγότερες από τις cherry. Τα endlers αναπαράγωνται με τους γνωστούς ρυθμούς... Έχω πετύχει δύο με τρεις φορές τα τελευταία δύο χρόνια μεγάλα θηλυκά endlers να τραβολογάνε γαρίδα. Σε όλες τις περιπτώσεις η γαρίδα ήταν ακίνητη οπότε υπέθεσα ότι ήταν ήδη νεκρή. Δεν είναι καθόλου εύκολο για τα endler άλλωστε να πιάσουν γαρίδα. Γενικά πιστεύω ότι η συμβίωση των παραπάνω (+ 5 vampire shrimp και 5 corydoras sterbai) έχει σαν αποτέλεσμα ένα πολύ ζωντανό ενυδρείο με πόλυ ενδιαφέρον και χαμηλές απαιτήσεις συντήρησης. Μεγάλη σημασία όμως πιστεύω ότι παίζει ο χώρος που έχουν στη διάθεσή τους οι κάτοικοι του ενυδρείου, έτσι ώστε να αναπτυχθο'υν σε αριθμούς που θα τους παρέχουν την αίσθηση της ασφάλειας και τη δυνατότητα άνετης μετακίνησης. Τα 40 λίτρα νομίζω ότι είναι λίγα για να πετύχεις ανάλογες συμπεριφορές. Ποιές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01426 seconds with 11 queries