Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 30-06-13, 12:09
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα ειναι να κανεις κατι, ωστε να μην πετρωνει ο βυθος γενικα. Αυτο νομιζω θα λυθει με καλυτερη κυκλοφορια στο βυθο. Ειτε αυτο θα γινει με το φιλτρο, ειτε με εξτρα κυκλοφορητη (ειναι μικρο το 60αρι για wave maker, εχω ψαξει αρκετα το θεμα).
Γενικά έχει πολύ καλή κυκλοφορία, τουλάχιστο από θέμα ροής, ειδικά με το 1000άρι το κυκλοφορητάκι, που μεταξύ μας μάλλον είναι τρελή υπερβολή. Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο, ακριβώς μπροστά από το φίλτρο έχει ένα νεκρό σημείο. Ίσως επειδή από αυτή την πλευρά του φίλτρου η είσοδος είναι στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού.

Άσχετο αλλά μιας και το θυμήθηκα, διάβαζα προχθές σε μανουάλι της juwel ότι η μεγάλη ροή νερού μέσα από το φίλτρο ρίχνει τις επιδόσεις της βιολογικής φίλτρανσης. Ισχύει ή δεν έπιασα το νόημα? Να γυρίσω στον 280άρη κυκλοφορητή?

Παράθεση:
Ο θερμαντηρας δεν θα ανοιξει μονος του, αλλα με εντολη του controller ετσι κι αλλιως.* Για παραδειγμα, η ρυθμιση στον controller ειναι 27 βαθμοι. Αν για καποιο λογο η θερμοκρασια φτασει στους 26,7, ο θερμαντηρας θα ανοιξει. Το ιδιο θα γινεται σε καθε εποχη, με τη διαφορα οτι οριζω διαφορετικη θερμοκρασια στον controller, για να καταλαβαινουν τις εποχες τα ψαρια μου.
Προσπαθώ ακόμα να χωνέψω την λειτουργία και το ρόλο του controller και το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει και από τα δικά σου τα γραφόμενα και από του Delta66 και από ότι διαβάζω είναι ότι η ιδανική λειτουργία του controller θα ήταν κάθε πρωί που ξυπνάς να βλέπεις τί θερμοκρασία έχει το νερό και αυτή τη θερμοκρασία να τη δίνεις σαν setpoint με 0,3 απόκλιση και εφόσον βέβαια setpoint(+/-)0,3 δεν είναι εκτός του ορίου λειτουργίας. Οπότε και η θερμοκρασία δεν θα έχει μεγάλες διακυμάνσεις και τα ψάρια θα έχουν μια εικόνα της εποχής (αφού σταδιακά θα αυξάνει ή θα μειώνεται η θερμοκρασία).

Παράθεση:
Για 15 μερες απουσια δεν κανω αλλαγες, ταιζω πολυ λιγοτερο πχ καθε 2-3 μερες (μεχρι 7 μερες δεν ταιζω καθολου).
Ετσι υπαρχουν λιγοτεροι ρυποι και στο βυθο και στο νερο.
Ωραίο θέμα πιάσαμε γιατί το concept αυτής της εβδομάδας είναι η ταΐστρα.
Υπάρχουν ταΐστρες που προγραμματίζονται για κάθε 2-3 μέρες? Άσε να διαβάσω λίγο και θα σας πρήξω μετά...

Παράθεση:
Το θεμα ειναι μονο η εξατμιση και η σταθμη του νερου.
Εκει πραττω αναλογα το ενυδρειο.
Πχ αν εχει εξωτερικο φιλτρο και η εισοδος του μπαστουνιου φτανει χαμηλα στο υψος του νερου, δεν φοβαμαι τοσο να μη μεινει εκτος νερου και καει καποιο φιλτρο.
Φροντιζω να ρυθμιζω την μεγαλυτερη ανεκτη θερμοκρασια στην ψυξη, χαμηλωνω σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες (και την επαναφερω σταδιακα), και παρατηρω πριν φυγω ποσα λιτρα εξατμιση εχω την ημερα για να υπολογισω αν φτανει να μη πεσει επικινδυνα η σταθμη του νερου.
Σε αλλες περιπτωσεις η λυση ειναι η αναπληρωση απο καποιον που του εχω δωσει κλειδια και εντολες ή η αυτοματη αναπληρωση (βασικα προτιμω το 2ο).
Την ψύξη υποθέτω ότι το καταλαβαίνω γιατί τη μειώνεις. Για να μην έχεις μεγάλη εξάτμιση? Αλήθεια έχει μεγαλύτερη εξάτμιση από τη χρήση ανεμιστήρα ή από την αύξηση της θερμοκρασίας, για την ίδια πάντα επιφάνεια εξάτμισης?

Τη φωτοπερίοδο γιατί τη μειώνεις?

Τα λίτρα της εξάτμισης τα μετράς με σημάδια στο ύψος της γυάλας?

Για την αυτόματη αναπλήρωση χθες διάβαζα ένα άρθρο για μια κατασκευή και έχω ήδη αρχίσει να το δουλεύω στο μυαλό μου.
-------------------------
Update εβδομάδας. Ήρθαν οι αντικραδασμικές βάσεις, τρυπήθηκε το καπάκι και μεταφέρθηκαν τα ανεμιστήρια στο καπάκι. Τα dust covers περιμένω για να τελειώσουμε από εκεί. Πάντως δουλεύει σούπερ. Να'στε καλά για τις συμβουλές και τις παρουσιάσεις.

Επειδή δεν ήθελα να φάω τα νεύρα του καπακιού για να στερεώσω κανάλι φόρεσα ανακλαστήρα οποίος έκρυψε και στερέωσε τα καλώδια και βοήθησε λίγο και το φωτισμό (καμία σχέση με το διπλασιασμό του φωτισμού που ισχυρίζεται η juwel. Φωτόμετρο δεν έχω αλλά με το μάτι το πολύ να πήρε 20-30%.).

Τα τεστ ακόμα τπτ...

Καθάρισαν με ξύστρα κεραμικής κάτι άλατα στις κόντρες που έδειχναν χάλια.

Φυτεύτηκε limnophila sessiliflora περιμετρικά του φίλτρου για να το κρύψει λίγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 30-06-13 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02069 seconds with 11 queries