Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-06-13, 17:10
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή apostolis2

καλα κανετε και μου τα λετε για να μαθαίνω και εγώ! διάγνωση είναι δύσκολο να κάνω στα ψάρια,οσο διάβασμα κ αν εχω ρίξει παρά μόνο να αναφέρω τα συμπτώματα...ειχα πάρει τηλ σε ένα μαγαζι με τροπικα ψάρια και του είπα αναπνέει γρήγορα στον πάτο το θηλυκό γκουραμάκι...μου λέει τρώει? λεω κάπως...και μου πρότεινε να ρίξω λίγο ενυδρειακό αλάτι προληπτικά μαζί με melafix στο ενυδρείο...καραντίνα δεν έχς αγοράσει...τελικα melafix δεν βρήκα και έριξα μια κουταλιά αλάτι sera (σε 200λτ νομίζω αμελητέο...και πήγα σε ένα pet city όπου μου πρότεινε το βακτοπουρ direct. έριξα και σε 2 μερες το ψαράκι με αποχαιρέτησε! σήμερα έχασα και άλλο ένα θηλυκό πάλι με τα ίδια συμπτώματα και μόλισ 5 μέρες το είχα!!! οπότε κατέληξα οτι η φουρνία του μαγαζάτορα είτε είναι άρρωστη, είτε τα στρεσσάρουν 5 serpa tetra ( μου είπε ο πετσοπας να τα πάρω γτ ειναι ανθεκτικα)που έχω μέσα και απο ότι είδα τους τσιμπάνε τις ουρές με αποτέλεσμα να τους λείπουν κομματάκια!! ετσι λοιπόν παω σήμερα να χαρίσω τα 5 serpa που μόνο ήμερα δεν τα λες!! μετρήσεις αμμωνία ειναι μηδέν(υγρα τέστ API) καθώς και τα στικάκια JBL δείχνουν PH 7,2 οχι νιτρώδη και γενικα καλα στοιχεία....θα συμπληρώσω και την πλήρη φόρμα μολις κανω πάλι ολα τα τεστ! αν έχετε κάποια άποψη ως τότε μοιραστείτε την !! ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 10 queries