Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 10-06-13, 06:29
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Να σου πω τι προτινω εγω:

1) Κρατας το 60λιτρο ενυδρειο που εχεις
2) Δινεις ΟΛΑ τα ψαρια σου σε αγγελιες κλπ. (τα ειπαμε αυτα)
3) Καλο θα ηταν να μαζεψεις χρήματα για βιολογικο, εξωτερικο φιλτρο (recommented). Ενα Tetra Ex 700 ειναι ΟΤΙ καλυτερο γι'αυτα τα λιτρα (αθορυβο, τεχνικα καλοσχεδιασμενο, βρισκεις ανταλλακτικα και αντιθετα με τα EHEIM.. ειναι φθηνο [κανα 80αρι]. Μην με παρετε με τις πετρες ΔΕΝ προσβάλω τα eheim. Ξερω πως ειναι τα no.1 φιλτρα για ενυδρεια. Απλα.. ειναι ΟΝΤΩΣ λιγο τσιμπιμενα, αλλα οκ η ποιότητά τους δεν παίζεται )
4) Κανεις μια ΜΕΓΑΛΗ αλλαγη νερο (κανεις την "χημεια" του νερο σωστη, αντιχλωρια κλπ.κλπ., ελπιζω τα ξερεις αυτα). Καλο θα ηταν να αγορασεις (οταν μπορεσεις) υγρα τεστ για αμμωνια και στικακια για pH, kH, Gh, NO3, NO2 κλπ. (αυτα πανε ολα σε ενα πακετο)
5) Να βαλεις κανα ευκολο φυτο (αληθινο), οπως κερατόφυλλο, anubies, valisneria κλπ., καμια πετρα, κανα ξυλαρακι και βγαλε ολα τα πλαστικα απο μεσα για τα το κάνεις "φυσικο"!
6) Περιμενεις 4-6 εβδομαδες (κανοντας μια φορα/ ανα 3 μερες αλλαγες νερου 30%) και κατα τια αλλαγες βαζεις και τα κατάλληλα/απαιτουμενα (αντιχλωριο κλπ.), ωστε να ολοκληρωθει "ο κυκλος του αζωτου" και να δημιουργησεις ενα περιβαλλον φυσικο προς τα ψαρια σου.
7) Αφου περασει αυτο χρονικο διάστημα των (πανω - κατω) 5-6 εβδομαδων βαζεις (πρότασή μου) guppy, red cherry και (αν θελεις) κανα ramshorn snail (Το ανεφερα και σε παραπανω μηνυμα μου). Και το ενυδρειο σου θα γινει μουρλια..

Τσεκαρε τα ειδη που σου λεω (μπορεις να βρει πολλες αποχρωσεις guppy, εγω σου διχνω κατι σαν τα δικα μου - που ειχα)

Guppy (αρσενικά) & Guppy (θηλυκά) - Red Cherry - Ramshorn Snails

Αυταα.. και αν αποφασισεις να κανεις αυτο.. μεχρι τοτε.. ριξτο στο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 10 queries