Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 10-06-13, 14:25
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν μέτρησα το νερό της ύδρευσης για νιτρικά.Κάπου έχω μια ανάλυση, θα τη βρω αύριο.Για πόσιμο νερό έχω ένα φίλτρο κάτω του πάγκου με ενεργό άνθρακα.Φυτά έχω λίγες βαλισνέριες ,τίποτα σπουδαίο, καμιά 10 ριζούλες.
Αλλαγή νερού κάνω κάθε εβδομάδα 70 λίτρα 15% περίπου γιατί πριν δυο βδομάδες που μέτρησα νιτρικά είχα 10 το πολύ 15.Αλλά είχα και άνθρακα μέσα στο φίλτρο αφού ήταν νεοσύστατο το ενυδρείο.

Αν είναι ν'αλλάξω το φίλτρο , βάζω μια όσμωση και το γυρνάω σε δίσκους(μιας και ήταν συμφωνία με τη γυναίκα μου για να κάνω το νέο ενυδρείο)
Βέβαια το πόσιμο νερό αν έχει νιτρικά είναι ένα θέμα πλάκα πλάκα.
Τώρα για φυτό μαγκρόβια σκέφτομαι να πάρω(αν ξέρετε και από που)
Το ph στο βαρέλι προετοιμασίας το ανεβάζω με μαγειρική σόδα?
-------------------------
Τι ηθελα και εξησα πληγες?Λοιπον ακουσον ακουσον , νιτρικα στο δικτυο της πολης του Κιλκις η αναλυση απο το Α.Π.Θ. δινει 17,5mg/lt.Με ανωτατο αποδεκτο τα 50 mg.
Αρα ουτε τα τεστ χαλασανε αλλα και τοσο καιρο πινουμε λιπασματα-δηλητηριο.
Οποτε Κλεοβουλε αν ειναι να παρω οσμωση και να φτιαχνω το νερο για τροφεους κιολας θα μας παρουν με τις πετρες.
Θα προσπαθησω με καποιο ειδος φυτου π.χ. μαγκροβια που αναφερες.Ποσα τετοια να παρω για 500 λιτρα?Χοντρα-πυκνα , στο περιπου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη komori : 10-06-13 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries