Θέμα: GAPPYNA Γιοκ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 26-05-05, 07:02
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιάαααα...
Αχ αυτοί οι ανεξήγητοι θανάτοι ειναι για όλους μας μια οδηνηρή αλήθεια και μαζί αινιγματική. Ναι όταν τα ψαράκια ειναι αρκετά μεγάλα οταν τα αγοράζουμε τοτε οι πιθανότητες να ζήσουν για πολύ ειναι λίγες .... αυτό μας γινεται μάθημα να μή ζητάμε μεγάλα ψαράκια γιατί ακριβώς δεν ξέρουμε την ηλικία τους ούτε και τις συνθήκες που ζούσανε προηγουμένως.. Συμφωνώ με τον Γιώργο οτι τα δικά μας ψαράκια γεννημένα και μεγαλωμένα στις ίδιες συνθήκες ειναι δυνατά και ανθεκτικά και ζούνε όλη τους την ζωή κοντά μας εννοώ ότι αν ΄θα ζήσουν 1 η 2 χρόνια αυτά τα ζούνε στο δικό μας ενυδρείο και τα χαιρόμαστε .... ενώ αυτά που αγοράζουμε δεν ξέρουμε βασικά ποσο περιθώριο ζωής έχουν...Πρέπει να ξέρουν οι φίλοι των ζωοτόκων ότι η διάρκεια ζωής αυτόύ του είδους ειναι μικρή ..... και οι πολλες γέννες ειναι αυτες που συμπληρώνουν το κενό στη ψυχή μας και στο ενυδρείο μας. Η συμπλήρωση του κενού που αφήνουν με το θάνατο τους ειναι η πληθώρα των μικρών που γεμίζουν το ενυδρείο και απαλεινουν τον πονο του χαμού.
Ψές κάποιος φίλος αργά το βράδυ μου τηλεφώνησε γιατί είχε παρομοιο πρόβλημα, είχε χάσει ενα μεγαλο αρσενικό μολλυ αγορασμένο πρίν 20 μέρες.... το ενυδρείο ειναι στρωμένο και με συνθήκες διαβίωσης καλές και ερευνημένες.... ανεξήγητος θάνατος χωρίς κανένα σημάδι στο σώμα του... το μονο που μπορούσα να πώ ειναι ότι πρέπει να είχε φθάσει σε αρκετά μεγάλη ηλικία γνωρίζοντας το μέγεθος του .... δεν τον παρηγόρησα φυσικά... κοντεύανε οικογενειακώς να β΄λουν τα μαύρα.... Τους είπα οτι έχουν τα μικρά απογόνους του και πρέπει να το σκέφτονται έτσι .... η ζωή για αυτά τα είδη ειναι μικρή ομως η απώλεια συμπληρώνεται με επιτυχία με πολλούς απογόνους.....
Ελπίζω να έδωσα και εγώ το δικό μου στίγμα σ αυτό το θέμα....
άργησα να απαντήσω γιατί ειμαι χωρίς υπολογιστή στο σπίτι.....
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries