Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #148  
Παλιά 30-05-13, 10:12
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα αγορασα tds meter και μου ειπαν οτι πρεπει η Α/Ο να μου δειχνει εως 12 αυτο μου δειχνει 23!χρειαζεται ν αλλαξω καποιο απο τα φιλτρα?επισης εκτος απο tds μετραει και θερμοκρασια την οποια μου δειχνει να ανεβηκε κανα δυο βαθμους,δλδ 29 ενω το θερμομετρο μου (κλασικο γυαλινο ενυδρειου) μου δειχνει 28!σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου δωσεται τα φωτα σας για ψυξη,κατι οικονομικο αλλα παραληλα να μην με βγαλει μονο για αυτο το καλοκαιρι!αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι για μια τετραδα ανεμηστηρακια!ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απλα θελω να μου πειτε φνωμες και να με μορφοσεται!
Η όσμωση δεν είναι στάνταρ ότι το νερό θα στο βγάλει κάτω απο 20 ppm. Οι Οσμώσεις συνήθως καθαρίζουν κατα 90-99% το νερό σου.
Δηλαδή αν η βρύση σου σου βγάζει 250 ppm και η όσμωση στο κατεβάζει κατα 90% τότε το tds θα σου δείξει 25 ppm.
Να σου δώσω να καταλάβεις, εμένα η δική μου το νερό της βρύσης το βγάζω 260, και η όσμωση το καθαρίζει κατα 98-99% και μου το βγάζει 3 το tds.
Αν δεν μετρήσεις πρώτα της βρ'υσης δεν θα καταλάβεις.
Επίσης έχει να κάνει και με την όμσωση που θα πάρεις, την μεμβράνη και το νερό του δυκτίου σου.


Για ψύξη εγώ σου προτείνω 3 τέτοια:
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151
Φθηνά και με καλή απόδοση. Αν δεις ότι κάνουν θόρυβο τα βάζεις στα 9 βολτ και δουέύουν σε χαμηλότερες στροφές σαν silent.
Παίρνεις και ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης και είσαι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries