Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 26-05-13, 17:43
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως με το ιδιο φιλτρο σε 60 λιτρα, εχω απο κατω προς τα πανω:

μια στρωση Ηobby Ceramlit για να κραταει τα χοντρα, σφουγγαρι μπλε για να κραταει τα υπολοιπα, πολυ sera siporax για βιολογια και ενα στρωμα filter wool. Αιωρουμενα σωματιδια δεν ειδα ουτε οταν ηταν φυτεμενο, ουτε τωρα που εχει αμμο και κιχλιδες που σκαβουν σαν μπουλντοζες.

Κατι δεν κανεις καλα, ή κατι εχει το ενυδρειο σου και προκαλει τοσα σωματιδια.
Οι μετρήσεις μου είναι ok Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30%, τάισμα μια φορά την ημέρα τόσο όσο να μη χάνεται στο βυθό και σαπίζει, ψάρια μόνο 5 αρλεκίνους, λίπασμα κάθε εβδομάδα στις συνιστόμενες ποσότητες, αλλα χημικά-φάρμακα κτλ δε βάζω, τι μπορεί να είναι αυτό που προκαλεί τα σωματίδια;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να μην είχες ξεπλύνει καλά το χαλίκι πριν το βάλεις; Δοκίμασε και μια χαλαρή σκούπα βυθού στην επόμενη αλλαγή να δεις εάν θα υπάρχει διαφορά.
Το χαλίκι το έπλυνα πολυ καλά αν και δε χρειαζόταν τόσο πλύσιμο. Σκούπα βυθού έχω αλλα δε μου φαίνεται ότι κάνω σωστή δουλειά γιατί η ροή στον κουβά είναι χαμηλή και η σκούπα δε μαζεύει χαλίκι για να καθαρίσει τη βρωμιά. Η σκούπα φταίει ή εγω, δε ξέρω!...αν και με τη διάταξη που έχω βάλει τα φυτά, δε μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 26-05-13 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries