Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-05-13, 12:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα με τα ανεμιστηρακια μου φαινεται οχι απλα βουνο,ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
Θα το ηθελα παρα πολυ να το κανω για να ξεμπερδευω αλλα μονη μου αποκλειεται και ο αντρας μου αυτη τη περιοδο ειδικα δε προκειται να με βοηθησει δυστηχως.
Να τον αναγκασεις!χαχα! (μονο η δικια μου ξερει πως να το κανει??)
τον θερμοστατη τον κατεβασα και αλλο λιγο γιατι τωρα το πρωι που μετρησα χωρις φωτα ειχα 26 και κατι.
Δεν εχω καταλαβει ομως γιατι ενω ειναι ρυθμισμενος πιο κατω απο τη θερμοκρασια που τελικα εχει το ενυδρειο εξακολουθει να αναβει για δευτερολεπτα.
Οι θερμοστατες να ξερεις οτι τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλιμπραρισμενοι. Δηλαδη, μπορει να τον εχεις ρυθμισει να ανοιγει στους 26, αλλα αυτον να ανοιγει στους 28. Πρεπει να διασταυρωσεις με αξιοπιστο θερμομετρο σε ποια θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενος. Αν το κανεις αυτο, ρυθμισε τον στην ελαχιστη θερμοκρασια που θελεις, αναλογα με τα ψαρια σου. Συνηθως 24-25 ειναι καλα για τα περισσοτερα τροπικα ειδη. Μην πιασει κρυο κανενα βραδυ, ποτε δεν ξερεις.

Αυτο με τον ετοιμο κουβα αλλαγης θα το κανω,μου εδωσες ιδεα.Τουλαχιστον καποιος να συμπληρωνει νερο ναι.
Δεν υπαρχει αλλη λυση, δυστυχως, αν δεν υπαρχει αυτοματη αναπληρωση (ελαχιστοι εχουν). Αυτο πρεπει να το εχουν φροντισει ολοι σε τετοια περιπτωση.
Αληθεια οσοι δεν εχουν καποιον τι κανουν αραγε?
Βρισκουν το ενυδρειο αδειο οταν γυρισουν και το φιλτρο (αν ειναι εσωτερικο) καμενο!
Ο φοβος μου ειναι κατα τον αυγουστο που θα λειψουμε 2 βδομαδες εξωτερικο...εκει δεν ξερω τι θα κανω με το νερο.
ερωτηση:τα ανεμιστηρακια pc ειναι ενα μεγεθος?χωρανε σε ολα τα καπακια αραγε?
Τα ανεμιστηρακια εχουν διαφορα μεγεθη: 4χ4cm ,8χ8, 12χ12...τα 8χ8 ειναι μια καλη επιλογη για μικρα ενυδρεια.
Αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries