Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 06-05-13, 22:18
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήταν πλανάρια...και ισχύει αυτο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t761357...τότε είσαι μια χαρά (λόγω μονομάχου)

Εφόσον δεν μοιάζουν με πλανάρια, στο ίδιο λινκ που εβαλες κάποιος γράφει : "they look more like detritus worms than planaria. Detritus worms are harmless to fish and eat the decomposing food sitting on the gravel if you have overfed your fish. Planaria are carnivorous and will attack snails, fry, fish eggs and shrimps".Άρα και πάλι δεν έχεις πρόβλημα, απλά μείωσε την τροφή που ρίχνεις

Αν θες ριξε μια ματια και σ αυτο, ίσως σε βοηθήσει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303
Θα την μειώσω, απλά θέλω να δω πως θα καθαρίσει αυτό το πράγμα από μέσα. Είναι ακριβώς αυτά που έχει το video, είδα και το video με τα planaria, και δεν μου μοιάζουν σε τίποτα. Τα δικά μου κατοικίδια είναι απόλυτα νηματοϊδή και φαίνονται να μην έχουν "ποδαράκια" ούτε τριγωνικό κεφάλι, ούτε μάτια. Αν είχα και πρόχειρο μεγενθυντικό φακό θα ήταν καλύτερα βέβαια, αλλά μπορώ να πω ότι είμαι κατά 95% σίγουρη ότι δεν είναι τα ίδια. Εκτός και αν έχει άλλος παρόμοια εμπειρία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax απο το φιλτρο του ετσι??
Τα ξυλα τα εβρασες για να βγαλουν ζουμι καφε??αυτο το ζουμι ειναι καλο για το ενυδρειο,,αλλη το ζητανε.
Αν εβγαζες μια φωτο να το δω ,θα ηταν ποιο καλα.
Αυτα που ειδα το video ηταν παράσιτα.
Τα ξυλα κυριως το μοπανι αν προσεξες στα μαγαζια που τα πουλανε ορισμενα ξυλα ειναι λιγο καμένα,,,γιαυτο τον λογο τα καινε για τα παρασιτα,,και τυχων βακτηριδια,,και μυκητες που εχουν μεσα τους.
Ναι βράσανε και τα δύο ξύλα που έχω μέσα ξεχωριστά από 30 λεπτά το καθένα - μπορεί και παραπάνω, και βγάλανε και τόσο ζουμί που σχεδόν δεν έβλεπα τον πάτο της κατσαρόλας. Με ανησυχεί βέβαια το ότι έχουν βγάλει γλίτσα παρόλο το βράσιμο. Νομίζω πως θα κατηγορήσω τα ξύλα, θα τα βγάλω θα τα ψήσω και θα τα βάλω αφού θα έχω καθαρίσει το βυθό καλά για να φύγουν τροφές και φυτά σε αποσύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01698 seconds with 11 queries