Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-05-13, 15:32
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από twenty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφο setup φιλε μου και ο μονομάχος ωραίος.να το χαίρεσαι.
Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να γεμίσει σε λίγο καιρό με φυτά να μπορέσω να βάλω και κανένα συγκάτοικο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχοντας ο μονομαχος σου. Μπραβο για την ολη προσπαθεια.

Δυο παρατηρησεις:
- το φωτισμο μπορεις να τον αυξησεις σταδιακα στις 8 ωρες. Θα ειναι καλυτερα νομιζω.
- την θερμοκρασια να την αυξησεις στους 27 και να την κρατησεις εκει, σταδιακα και αυτη, οπως περιγραφεις.
Τον φωτισμό τον ξεκίνησα από τις 6 ώρες και όντως θα τον πάω στις 8, απλά έλεγα να τον κάνω σταδιακά μέχρι να πιάσουν τα φυτά και να μην κάνουν απότομη ανάπτυξη οι άλγες.
Την θερμοκρασία επίσης θα την πάω στους 27 απλά περίμενα να περάσει η πρώτη εβδομάδα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα πολυ ομορφο στησιμο για το ψαρι.

Βαλε λιγο τυρφη στο φιλτρο να ριξεις το ph κατω απο το 7.
Τις ελεοχαρις διαχωρισε τις απο ματσακια και φυτεψε τις ανα 5 εκατοστα ωστε να κανουν χαλι,αν και το φως σου ειναι λιγο για αυτες,δεν εχεις και co2...

Επισης τον θερμοστατη βαλτον σε μια γωνια και βαλε μπροστα του ενα ψηλο φυτο γιατι οποιος τον δει θα σκιαζεται εκει που ειναι...
Τύρφη έχω πάρει της JBL που είναι σαν μακαρόνι (χωρίς τρύπα) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ποσότητα να βάλω και για πόσο καιρό. Εδώ χρειάζομαι λίγη βοήθεια

Την eleocharis την έχω ήδη χωρίσει σε ματσάκια αλλά όχι πολλά. Ήξερα ότι χωρίς co2 μπορεί και να μην πιάσει οπότε είπα να δοκιμάσω έτσι και να κρατήσω τις ρίζες μαζί όσο γίνεται. Από ότι βλέπω, τουλάχιστον το ένα από τα ματσάκια έχει ήδη πετάξει βλασταράκια εκτός σχηματισμου και πιστεύω ότι θα εξαπλωθεί. Αν δεν το κάνει μικρό το κακό, θα ξαναπροσπαθήσω διαφορετικά.

Τον θερμοστάτη γιατί σε γωνία και κρυμένο; Έχω βάλει ναι μεν την Hygrophilla δίπλα μέχρι να μεγαλώσει και να πάω τα κλαδέματα μπροστά του, αλλά γιατί κάποιος να σκιαχτεί; Δυστυχώς το φίλτρο είναι μέσα στην μέση του ενυδρείου, οπότε τον έχω βάλει δίπλα στην είσοδο του νερού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 10 queries