Θέμα: Καλημερα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 16-04-13, 10:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Larry Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας ..Καινουργιος και αρχαριος ΚΑΙ καιρο παθων στα του ενυδρειου.εχω ενυδρειο 70λτρ με 3 χρυσοψαρα (ζουμπουνια) 2 κανονικα και το αλλο συγγενικο ειδος και πολυ μικροτερο .τα 2 κανονικα εμφανισαν προβλημα με κατεβασμενα πτερυγια και αλλαγη χρωματος με το 1 απο τα 2 να καθεται απο χθες στον πατο.επειδη εχω χασει απο παλιοτερα 4 ψαρια που η ασθενια τους ξεκινησε ετσι θα μου ηταν πολυ χρησιμο αν μου δινατε καποιες συμβουλες ωστε να μπορω να αντιμετωπισω κατι τετοιο..ευχαριστω εκ των προτερων!
Eχεις αναφερει κι αυτα στο αλλο ποστ.

Μπορεις να βαλεις καμια φωτο ή καλυτερα βιντεο?
Ποσο ετων ειναι τα ψαρια που αρρωσταινουν (και τα παλια που εχασες) και σε τι μεγεθος?
Τιμες νερου αμμωνια νιτρωδη δεν μπορεις να κανεις? θα ηταν χρησιμες.
Τα συμπτωματα μπορει να οφειλονται κι εκει εκτος των αλλων.
Το φιλτρο στρωθηκε (ολοκληρωθηκε ο κυκλος του αζωτου) πριν μπουν τα ψαρια?
Καμια φωτο απο το φιλτρο, ή καποιο λινκ που δινει πληροφοριες για αυτα?
Tην θεραπεια με το esha την ολοκληρωσες (τρεις μερες)?
Για υποψια ποιας ασθενειας εβαλες esha2000?

Νομιζω πως οι αλλαγες που κανεις ειναι λιγες και μικρες για τοσα και τετοια ψαρια σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Κι απο αυτο ξεκινανε ολα, ειναι η αποψη μου (ασχετως αν βρουμε ή οχι την αιτια που βασανιζει τα ψαρια σου).

ΥΓ αυτο που γραφεις "αναμεσα στο κιτρινο και πορτοκαλι χρωμα (0mg/l-12.5mg/l)" ηταν για τη μετρηση των νιτρικων ΝΟ3?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01737 seconds with 10 queries