Θέμα: Pug Puppy
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-04-13, 16:01
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Καλυσπέρα παιδιά !!

από άυριο θα είμαι ένας ιδιοκτήτης αρσενικού πακ ...

το κουταβάκι είναι αρσενικό, 40 ημερών και έκανε σήμερα το πρώτο του εμβόλιο !!

επειδή και εμένα θα είναι το πρώτο μου σκυλάκι
ξέρω ελάχιστα πράγματα, γι αυτό θέλω την βοήθεια σας !!

εσείς οι πιο έμπειροι παρακαλώ ενημερώστε με !!

1. Αύριο πρωί θα πάω από το πετ σοπ τι να του αγοράσω ???αγοραζεις περιλαιμιο,λουρι,μερικα παιχνιδια και μια καλη ξηρα τροφη!!να παρεις και κρεμα για ενδοπαρασιτα!
2. τι πρέπει να κάνω απο δώ και πέρα ??υπομονη θα κανεις γιατι ενα κουταβι θα δοκιμασει τις αντοχες σου(ψυχικες)πααααρα πλλες φορες!!!
3. πως το εκπεδέυω (να μάθει να κάνει ανάγκη του έξω, το κάτσε, σήκω κτλ) ??μεχρι να κανει τα εμβολια για να βγαινει εξω θα του παρεις μια πανα η θα το βγαζεις στο μπαλκονι δυο τρια λεπτα αφου πινει νερο και μολις τρωει..να ξερεις οτι θελει ταισμα 3-4 φορες την ημερα και συνεχη προσβαση σε φρεσκο νερο!!!δεν θελει να κουραζεται πολυ το κουταβι μεχρι να αναπτυχθει πληρως!!
4. τι φροντίδα χριάζετεφαι,νερο,εμβολια,παιχνιδια μια μαλακη βουρτσα για να απομακρυνεις νεκρες τριχες και στοργη!!
5. βόλτες κτλ τι κάνω ???μεχρι να κανει τα τρια πρωτα εμβολια τιποτα..ρωτα και τον κτηνιατρο σου
και άλλα τόσα πολλάκαλο θα ηταν αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το πας σε εναν κτηνιατρο και θα σε συμβουλεψει και αυτος για το τι πρεπει να κανεις...γραψε αποριες σε ενα χαρτι και ρωτα τον!!!
για εκπαιδευση τυπου κατσε ελα σε ενα μηνα ξεκινα τον στην καημερινη ενασχοληση μαζι του θα αφιερωνεις δεκα λεπτα για δυο τρεις φορες την ημερα σε μια εντολη..μολις την μαθαινει πας στην επομενη!

βασικά όπως καταλάβατε είμαι άσχετος γι αυτό βοήθειαααααααα


η αληθεια ειναι οτι για αυτα επρεπε να ειχες ενημερωθει πιο πριν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
να το χαιρεσε φιλε μου το κουταβακι σου τα παγκ ειναι υπεροχα σκυλια δεν ειναι τυχαιο που τα ειχανε οι κινεζοι αυτοκρατορες,αλλα να ετοιμαστεις για δευτερο χαλι κατω απο της τριχες και εαν κοιμαστε στο ιδιο ή σε κοντινο δωματιο για απιστευτα ροχαλητα.απο κει και περα θα εχεις ενα εκπληκτηκο φιλο,επισης να παρεις μπανμιθ για τα σκουλικια και πολυ καλη ποιοτητα τροφης ή κρεας για το κουταβι σου και προς θεου μην του κανεις το εμβολιο του καλαζαρ-λεισμανιασης.κατα ταλλα πες του κτηνιατρου σου να το ελενξει στο κεφαλι και στα ποδια για τυχον δυσπλασιες που ειναι συχνο φαινομενο στην ρατσα και εαν βρει κατι περα του φυσιολογικου ακομα και λιγο πηγαινετο πισω το σκυλακι γιατι θα μπλεξεις και τα ταλαιπορηθητε και οι 2 πολυ με αποτελεσμα και εσυ αλλα και αυτο να μην χαρητε ο ενας τον αλλο.
μαξ αν ηταν ολα τα παγκ και τετοιου τυπου σκυλια να γυριζονται πισω για δυσπλασιες δεν θα ειχε κανεις τετοιο σκυλι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eimaste aR21rwstoi : 13-04-13 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 11 queries