Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-04-13, 15:53   #1
ερωτησεις σχετικα με το μπολι...
 
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou
Member
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος 12-04-13, 15:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ειπα να μπολιασω το δευτερο ενυδρειο μου (60λιτρα) με μπολι απο το πρωτο(100λιτρα)..
Στην αρχη εβγαλα τα σφουγγαρια κ τα βαμβακια απο το στρωμενο φιλτρο, (εχειμ 2217, λειτουργει 2 μηνες σε 100 λιτρων φυτεμενο με 9 καρδιναλιους, 3 σαε κ ρεντ τσερυ) κ τα εβαλα στο καινουριο ελιτ 20. Μετα απο λιγες ωρες οι μετρησεις ηταν απογοητευτηκες! Αμμωνια πανω απο 0.5... σε νερο που καθισε μιση μερα μερα μεσα στο 60λιτρο με κερατοφυλλο κ καμπομπες μεσα(για βυθο,εχω απο κατω υποστρωμα για φυτα κ απο πανω χαλαζιακο χαλικι)! Μου φανηκε παραξενο! Εσας?
Οι μετρησεις που εκανα στο παλιο (2μηνες τρεχει περιπου) ηταν φυσιολογικες ΑΜΜΩΝΙΑ 0, ΝΙΤΡΙΤΕ 0, ΝΙΤΡΑΤΕ 10. Ολα με υγρα τεστ της API.
Συνεχιζω....
την επομενη μερα λεω δεν θα επιασε το μπολι.. παιρνω ενα βαζακι μαρμελαδας κ το γεμιζω σιποραξ μιξ με ελαφροπετρα απο το στρωμενο εχειμ. Το αδειαζω στο ελιτ... περιμενω 3-4 ωρες.... κανω μετρησεις, αμμωνια ηταν 0.25 απο 0.50 που ηταν την προηγουμενη, το ΝΟ2 στο 2 απο το 0 που ηταν,νιτρικα δεν μετρησα.
Συνεχιζω την μεθεπομενη..
Αμμωνια 0.25
Νο2 0
Νιτρικα 10
Δεν ριχνω τροφη γιατι ηδη εχει αμμωνια, την επομενη μερα ξαναμετρω τα ιδια ακριβως... ο.25 αμμωνια ,0 Ν02, νιτρικα δεν μετρησα....
Εστρωσε? κ αν ναι η αμμωνια γιατι μενει στο 0.25?
Εμφανίσεις: 3027
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04971 seconds with 12 queries