Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-04-13, 01:07
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν επειδή έκατσα και διάβασα λίγο παραπάνω για το θέμα...Εαν 'οπως λέτε η 'οσμωση βγάζει σχεδόν μηδενικές σκληρότητες (που αυτό είναι το λογικό) και ουδέτερο ph . όταν το νερό μπεί στο ενυδρείο με νερό βρύσης που το ph και η kh είναι πιο υψηλά τότε λογικά αυξάνεται το kh και το ph γίνεται ίσο με αυτό της βρύσης....Σωστα μέχρι εδώ????

Μετά διάβασα πως η Kh είναι σταθεροποιητής του ph όσο ποιο χαμηλή kh έχουμε τόσο πιο εύκολα μπορούμε να αλλάξουμε την τιμή του ph...Αλλά για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει μέσα στο νερό μας να βάλουμε κάποια οξέα π.χ. co2 ,
Ξερά φύλα , ξύλα , τα γνωστα ζουμιά ή τύρφη....

'Αρα το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω τα οξέα ή μάλλον την απετούμενη ποσότητα.Αν και να τα είχα λογικά το ph δεν θα έπεφτε με το που έβαζα το νερό στο ενυδρείο αλλά σιγα σιγα...

Τέλος ρωτάω να μου πείτε σε 50Λ με 1 φύλλο catapa τον μήνα και καθημερινά την ώρα που υπάρχει φωτισμός 1 γέμισμα σε αυτό το defuser που υπάρχει εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3273 θα έχω αποτέλεσμα ή θα χρειαστώ τύρφη???

Υ.Γ. Οι καρύδες δεν είναι σιγουρα το πρόβλημα το αντίθετο θα έλεγα...Όλα τα ξύλα και τα ξερά φύλα απελευθερώνουν μια όξινη ουσία δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς το ονομά της...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries